434 teu om te vlugten. Het vijandelijk geschut maakte spoedig onze Rijdende artillerie onbruikbaar, welke door de ongeschiktheid van deszelfs Kommandant den Majoor Holsman, eene slechte stelling had genomen, en die door het vijandelijk vuur dadelijk buiten staat was om te manoeuvreren. De strengen werden afgesueden, de verschrikte paarden namen de vlugt, en vermeerderde de wanorde in onze gelederen De Generaal .Tanssens gaf last om de kanons op het Zuiderfront te vernagelen en de retraite te beginnen. Op dit woord van Retraite was het niet meer mogelijk de vlugt der troepen te stuiten, de soldaten wierpen hunne geweren weg en geen een liet zich terughouden. Deze retraite was in den beginne niets dan een verwarde vlugt! De Generaal Janssens was een der eersten die met zijnen Generalen Staf langs het Zuiderfront den weg naar Buijtenzorg insloeg. In- tusschen werd nog bij kampong Malaijo gevochten, doch spoedig passeerden de Engelschen de Rivier al zwemmende. De Voltigeurs die de Redoute nog verdedigden lieten zich op hunnen post° om brengen zonder dat er een aan dacht, om dezelve te verlaten, doch de overige onzer troepen aldaar namen de vlugt, zooals zij op andere plaatsen gedaan hadden, en Meester Kornelis was genomen. Maar moet men erkennen, dat in dien noodlottigen morgen vele misslagen zijn begaan, dan mag men ook niet nalaten eenige voor beelden van dapperheid te vermelden welke onze bewondering ver dienen! De daad van den Majoor Muller, is waardig in de eerste plaats genoemd te worden. Hij liet de Redoute N°. 2 met hem in de lucht springen, in een aanval van wanhopige en nuttelooze moed hij vernielde daar door om en nabij 600 man van den vijand en eene Redoute waarvan zij tegen ons gebruik hadden kunnen maken. Op het oogenblik dat dien Majoor de brand in het Buskruid stak was den uitslag van het gevecht nog geenzins beslist en van deze Redoute, kon onze overwinning of onze nederlaag afhangen. De Kolonel L'Ecrevisse plaatskommandant van Weltevreden en op dat oogenblik kommandant bij de Zuiderpoort verdedigde die post tegen eene geheele Kompagnie Eugelsche Grenadiers. Hoewel door verscheidene geweerschoten gewond, wijgerde hij zijnen degen over- tegeven en bood steeds wederstand, tot dat 8 Sipaijers van die welke

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 449