35 In het Indische leger behoort alzoo het juistheidsschot met bij zondere zorg beoefend te worden, niet slechts als middel, gelijk in Europa, om het vertrouwen in het geweer en daarmede de vuurdis- cipline op te heffen, maar wel degelijk ook als doel. Want het zij herhaald slechts zelden geeft de Inlandsche vijand ons de gelegenheid een ander dan het infanterievuur met juistheidsschot aan te wenden; hierin en in verband met het feit, dat het juistheidsschot nimmer met voldoende zorg bij ons beoefend werd, is m. i. de oorzaak gelegen van de slechte resultaten, die het infanterievuur in onze Indische oorlogen heeft opgeleverd. Voortdurend moet dan ook ge streefd worden naar verbetering in die beoefening. Ons infanterie- geweer behoort te zijn een juistheids wapen bij uitnemendheid, zooveel als de overige militaire eischen, aan een vuurwapen te stellen, maar toelaten. Door velen hoor ik mij toeroepengelooft gij dan werkelijk aan de mogelijkheid om den Inlandschen soldaat tot een juistheidsschutter op te leiden, gelijk gij hem wenscht O, zeker geloof ik daaraan. Geeft hem slechts een geweer dat hem past, niet zwaarder dan hoogst noodzakelijk is, onderricht hem op practische, hem passende manier en gij zult verrassend gunstige uitkomsten verwerven. De Inlander is van nature uiterst kalm, hij leent zich gemakkelijk voor allen arbeid, waarbij een vaste hand een eerste vereischte is; dit kunnen, om een voorbeeld te noemen, de prachtige teekeningen be wijzen, waarnaar onze kaarten vervaardigd zijn, die zelfs in Europa de bewondering wekken; hij schijnt verder voor den wapenhandel bijzonder geschikt; dit kan de vaardigheid getuigen, waarmede hij over het algemeen zijne eigene wapens hanteert. Thans voert onze Inlandsche soldaat een geweer, dat zelfs voor den Europeaan niet licht is; de Inlander is veel zwakker en kleiner dan deze, zijne armen zijn dus ook merkbaar korter, zoodat het hem veel meer moeite kost om het geweer bij het zwaartepunt te ondersteunen die zwakheid en zijne korte armen nu werken samen, om hem het hanteeren van het vuurwapen moeielijk te maken. Drie eischen treden bij de aanstaande keuze van een nieuw geweer voor ons leger alzoo op den voorgrondjuistheid bij liet schieten lichtheid en meer achterwaartsche. plaatsing van het zwaartepunt-, am

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 46