456 der zijn zij te vreezen. Kalmte en koelbloedigheid zijn reeds voldoende om de handelingen te verijdelen van een vijand, die zonder eenige richting strijdt, slecht bewapend is en nog nooit weerstand heeft kunnen bieden aan de discipline en dapperheid van onze troepen. Kamp van Arondor, 10 December 1886. (w. g.) Gallieni. Zooals men ziet, gaven deze orders op eene onveranderlijke wijze de maatregelen aan, die te nemen waren telkens wanneer de colonne zich in het een of ander oorlogsgeval bevinden zou, dat te voorzien was wat betreft het terrein, de wijze van bestrijden van onze tegen standers en hunne bewapening. Deze maatregelen waren licht uit voerbaar. Dagelijks toegepast moesten zij zonder aarzeling of ver warring toelaten het hoofd te bieden aan alle eventualitieten, die zich zouden voordoen. Ik wijdde eene uiterste zorg aan de gezondheid van onze sol daten; zij werden onderworpen aan eene gestrenge lichamelijke zin delijkheid; zij ontvingen eene overvloedige voeding, die zooveel mo gelijk werd afgewisseld eindelijk deed ik een beroep op hunne geest kracht, door hun moreel op alle mogelijke wijzen te prikkelen. Yan 10 November tot 10 December verloor het kamp van Arondor geen enkelen Europeaan. In hetzelfde tijdsverloop had men in het kamp van Diamou slechts een sterfgeval. In vergelijking met vorige veldtochten was de sterfte onder de paarden en muildieren ook zeer gering. In de eerste dagen van December waren de beide colonnes geheel en al en terdege georganiseerd en onderricht. De soldaten hadden vertrouwen in hunne chefs en deze in hunne soldaten. Wordt vervolgd T. C.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 471