HET TOELATINGSEXAMEN VOOR DE KRIJGSSCHOOL II6 AFDEELING Een korten tijd geleden viel mijn aandacht op een artikeltje in de Java Bode over het toelatingsexamen voor de Krijgsschool IIe Afdeeling. Het heette daar, dat de Regeering opmerkzaam was geworden op het slechte resultaat, dat deze examens in de laatste jaren hadden opgeleverd, dat menwat onzes inziens nog al juist ge dacht is vermoedde, dat deze resultaten niet aan het gewoonlijk vrij groote aantal aspiranten moesten worden geweten en dat men daarom dit jaar een andere wijze Van taxeeren zou beproeven. Zoo de Java Bode juist is ingelicht, zouden wij gaarne eenige op merkingen maken. Wij stellen voorop, dat door een veranderde taxatie misschien wel een gunstiger resultaat is te verkrijgen; doch wij voor ons zijn van opinie, dat de fout dieper zit, nl. in de niet zeer gelukkige keuze van de examenvragen. Met de Algemeene Order N°. 45 van 1881, bevattende het bij Gouv. Besluit dd. 9 Aug. 1881 N°. 1 vastgestelde Programma, in de hand zullen wij hiertoe in korte trekken enkele vragen van de jaren 1884 t/m 1889 bespreken. Alvorens hiertoe over te gaan, wijzen wij allereerst op een fout, die bijna algemeen bij deze vragen voorkomt, nl. dat de beschikbare tijd voor een rustige, behoorlijke oplossing van de vragen veel te gering is. Ten tweede vragen wij, of de opstellen, die de candidaten in een korten tijd moeten maken met behulp van gewone dictionnaires en die dienen moeten ter beoordeeling van de grondre gels der talen, niet een weinig te technisch zijn. De meeste dezer onderwerpen toch zijn van dusdanigen aard, dat de aspirant er in zijn moedertaal vrij veel over zou kunnen vertellen en nu wordt hij in een, voor de meeste menschen niet normalen zenuwtoestand geplaatst voor het feit om in f a uur, dus in een korten tijd, een beknopt opstel te maken over èèn uit drie onderwerpen, waar- Dl., I, 1890 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 472