460 schrijving van een instrument. Niet onbillijk zouden wij het vinden als men den aspirant een geheel vreemd instrument in handen gaf en men hem dan na uur of langer als vraag stelde hoe nu dit instrument opgesteld, gebezigd en geregeld moet worden. Het moet daarbij dan aan den aspirant veroorloofd zijn den examinator inlich tingen te vragen over détails der inrichting van het voor hem nieuwe instrument. De vragen voor beschrijvende meetkunde zouden door wat meer dere duidelijkheid zeker minder moeilijkheden opleveren. Menigmaal zal hier veel kostbare tijd verloren gaan, hetzij door het niet juist opvatten van de vraag, wat men te laat bemerkt, hetzij door de pogingen om de juiste bedoelingen van den steller te begrijpen. Aan dit euvel van onduidelijkheid gaat bijv. onzes inziens (wij denken ons hier in de plaats van iemand, die op een examen zit en een weinig zenuwachtig is) de eerste vraag van 1889 nog al vrij wel mank. Zeer veel aanbeveling zou het verder verdienen niet in het vage te spreken van „een gegeven profiel" en de keuze hiervan, als het op teekenen aankomt aan den aspirant over te laten. Het afgeven van geautographeerde schetsjes aan de aspiranten van dit „gegeven pro fiel" zal veel veine en déveine voorkomen. Indien dit misschien reeds geschieddewat wij niet wetenzoo is dit des te beter, doch wij konden niet nalaten de opmerking te maken. Eene beschrijving van de telegraaf van Morse valt buiten het pro gramma, waarin men uitsluitend van hoofdbeginselen van magneet kracht en electriciteit spreekt. Enkele vragen van natuurkunde zijn verder onzes inziens wel wat vaag gesteld, zoo onder andere vragen als: „Welke verschijnselen worden door electriciteit voortgebracht" en „Hoe wordt electriciteit gemeten." Resumeerende wordt volgens ons aan de aspiranten geen genoeg zame tijd gelaten voor een rustige beantwoording van de vragen, zijn deze niet altijd in overeenstemming met de bedoeling van het pro gramma, zijn zij dikwijls onduidelijk gesteld en dalen zij te veel af in détails waar men beginselen moest vragen. Behalve dat hierdoor velen niet zullen slagen, kan ook het examen der geslaagden geen zuivere maatstaf voor hunne capaciteiten zijn. Onze bedoeling is geweest deze, onze, denkbeelden te verspreiden

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 475