468 de dag van 26 Juli 1889 door den Civiel en Militair Gouverneur werd bestemd, om het geschut onbruikbaar te maken, waarmede de vijand den vorigen avond Kota Pobama heviger dan ooit had beschoten. Aan Yeerman, die beter dan ieder ander in deze streken tehuis was, die door tal van inlichtingen, van vertrouwde zijde verkregen, zich goed op de hoogte had gesteld van de plaatsen waar dat geschut gewoonlijk werd in positie gebracht, en waarvan de voornaamste door den Atjeher Kota Toewankoe werd genoemd, aan Yeerman werd de uitvoering van die taak opgedragen. Doch om de kansen van succes zooveel mogelijk aan onze zijde te brengen, moest de onder neming het karakter dragen van eene verrassing en bovendien zou het geheele 14e bat. in den nu naderenden nacht van Pakan Kroëng Tjoet in N. O. richting voorwaarts rukken, om stelling te nemen in den rug van Kota Toewankoe. Den aftocht langs die zijde belet ziende, zou de bezetting deze sterkte wel reeds uit zichzelf verlaten en anders zeker dadelijk daartoe overgaan, zoodra Veerman met zijn detachement haar in front zou bedreigen. Tegenstand van eenige beteekenis was derhalve niet te voorzien en al mocht die soms onverhoopt zich voordoen, voor den dapperen en energieken Veerman zou dat geen beletsel zijn om aan zijne op dracht te voldoen. De hem opgedragen onderneming was de ver vulling van een sedert lang gekoesterden wensch, waarvoor hij ook ieder op den post had weten te winnengeen wonder derhalve dat de excursie op den 26en Juli bepaald door allen met groote inge nomenheid werd begroet. Wie kon vermoeden, dat nauwelijks twaalf uren later de moed en de geestkracht van de mannen, die thans zoo opgewekt zich ten strijde gordden, op zulk eene zware proef zou worden gesteld? Gelukkig echter voor den mensch, en zoo hij krijgsman is, in dubbele mate, dat de ondoordringbare sluier der toekomst voor zijn oog verbergt wat daar achter voor hem is weggelegd. Het was vrijdag morgen, 26 Juli, kort na vieren dat het 14® bat., door een detachement cavalerie vergezeld, zich van Pakan Kroëng Tjoet in beweging stelde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 478