MILITAIRE ZIGZAG FANTASSIN. De kunst van den oorlog bestaat uit twee duidelijk van elkander onderscheiden factoren, heeft een Fransch schrijver (1) gezegd: het eigenlijke oorlogsbedrijf en het moreele element. Het oorlogsbedrijf bestaat uit eene aaneenschakeling van bereke ningen en daarop gegronde ontwerpen doch zullen deze goede vruch ten opleveren, dan behooren zij ook door een vasten wil te worden beheerscht, want niet gemotiveerde veranderingen in eenmaal vast gestelde plannen leiden meestal tot groote nadeelen en niet zelden tot groote rampen. Den bevelvoerder in het algemeen, en hoe hooger hij staat ook in zoo veel hoogere mate, mogen daarom twee kenmerkende eigen schappen niet ontbrekenverstand (intellect) en karakter. Verstand; want zonder verstand, zonder intellect, zonder doorzicht ontwerpt men niets, geeft men zich zonder verdediging over. Karakterwant zonder vasten wil is de richtige uitvoering van ontworpen plannen niet verzekerd. Doch het is tevens eene waarheid, dat in deze materie de betrekkelijke hoedanigheden de overhand moeten hebben op de volstrekte en dat het karakter het verstand be- heerschen moet. In zoodanige verhouding ligt de grondvoorwaarde voor het welslagen besloten. Die verhouding onder cjjfers gebracht laat zich volgenderwijze uitdrukken: de voorkeur dient gegeven te wor den aan den veldoverste, die verstand heeft voor vijf en karakter voor tien, boven een met intellect voor vijftien en karakter voor acht. Wanneer het karakter het verstand beheerscht en dit laatste een DOOR (1) ilarmont: De l'esprit des Institutions Militaires.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 484