471 Door het eigenaardige kenmerk van de op gelijktijdige en nauw keurige uitvoering gebaseerde militaire exercitiën is het leger in het afgetrokkene als het ware te beschouwen als de incarnatie van het begrip stiptheid en juistheid. Die beide hoedanigheden, in den regel reeds op jeugdigen leeftijd ingeprent op eene wijze, die de meening rechtvaardigt als werden zij nagenoeg tegelijk met de moedermelk opgenomen, die hoedanig heden zijn van lieverlede zoo nauw met het geheele legerorganisme saamgeweven geraakt, dat zij ook buiten de militaire verhoudingen, zelfs in het particulier leven der individuen haren invloed doen gevoelen. Hoe heilzaam ook in menig opzicht, hoe onmisbaar zelfs in de militaire maatschappij, het valt niet te ontkennen dat een militaire opvoeding in dien geest, streng rechtzinnig zou men haar als 't ware kunnen noemen, niet leidt tot verstandsontwikkeling of tot ruime opvatting van zaken en toestanden en dat te minder bij den Diet te ontkennen geest van overdrijving, die sedert onheugelijke tijden daarbij voorzit en die ook thans nog lang niet als geweken kan worden beschouwd. Wie onzer kent de Stoh'ischorders niet, voor weinige jaren op nieuw aan de vergetelheid ontrukt door de meesterlijke wijze waarop zij zijn in beeld gebracht? Wie is onbekend met de Kcisernhofblüthen uit de Fliegende Blatterwelke ten doei hebben den hierbedoelden geest aan de kaak te stellen? Wat ruim zou de oogst niet vloeien, wanneer men ook in Indië er zich toe wilde zetten, om voor dat satirieke weekblad bijdragen te leveren, die op onze toestanden be trekking hadden. Om geen afbreuk te doen aan het ernstig karakter van ons Tijd schrift, zal ik mij onthouden om te dezer plaatse daarvan eenige sterk sprekende voorbeelden bij te brengen, doch ik mag de opmer king niet achterwege laten, dat n. m. i. die stokvischgeest zich heden ten dage nog het sterkst openbaart, waar het betreft de mili taire correspondentie. Wat anders toch is de nog steeds gehuldigde leer, dat de eerbied van den mindere voor den hiërarchiek boven hem gestelden meer dere vordert, dat gene aan dezen geen brieven mag schrijven anders

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 486