474 opvoeding brengt mede om alles zooveel mogelijk te bevelen of voor te schrijven en zoo min mogelijk iets over te laten aan het initiatief van den lageren aanvoerder, wijl men den geregelden gang van den tredmolen anders niet voldoende verzekerd acht. Alles op het papier, alles zwart op wit zooals het heet, staatjes bevattende dit détail, staatjes aangevende die regeling en wat al niet. Terwijl tot heden alleen de artillerie beschrijvingslij sten er op na hield, ter aanteekening o. m. van den toestand van het geschut, worden die als een wufte uiting van het door stiptheid en juistheid ontwikkelde vernuft thans ook door enkelen bij het hoofdwapen toegepast, om daaruit dadelijk te kunnen zien, dat Kromodongso nog niet geleerd heeft het linkeroog te sluiten en Wirokromo het rechteroog dicht knijpt bij het afgaan van zijn schot. O! Stokvischgeest, O! Stok- vischgeest De routine, de sleur of wat het ook zijn mag, streeft naar unifor miteit en gelijkheid zelfs in het heterogene; zij beheerscht de geesten in die mate, dat men in onze dagen nog altijd meer gewicht ziet hechten aan de richtingen, het gelijk dragen der wapenen en de ge lijkheid van den pas, dan aan het doelmatig aanwenden van het ter rein en het vaardig gebruik van het geweer. En onder een dergelijk stelsel van opvoeding moet het karakter zich vormenIs het niet een bewijs voor de goede kiem, die in de meesten aanwezig is, nu men in ons leger nog wijzen mag op zoovele mannen van karakter? Is het niet zonde en jammer dat men die zaden niet beter tot ontwikkeling brengt? Hoe zouden daardoor de toestanden in het algemeen niet aanmer kelijk verbeteren! Algemeen noemt men onze eeuw die der uitvindingen, en de staat huishoudkunde leert ons, dat de negentiende eeuw zich daarom zoo gunstig van alle andere onderscheidt, omdat in haar tijd de belem meringen zijn opgeheven, die het particulier initiatief en de indivi- dueele zelfstandigheid aan banden legden. Zij leert ons dat door maatregelen, die alle een milden, een meer beschavenden, maar vooral een naar vrijheid hellenden geest ademen, het mogelijk is kunnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 489