- 37 heeft. In Europa kan het nuttig zijn vooral voor de laatste mo menten van het gevecht, wanneer het aankomt op een beslissenden hevigen schok; in den strijd met den Inlander kennen wij die gevechts momenten niet; ik zou niet weten, wanneer het noodig kan zijn, dat wij eenc vuursnelkeid ontwikkelen als slechts met een repefceerstelsel te ver krijgen is; wellicht bij een terugtocht, om ons den opdringenden vijand van het lijf te houden? Doch daarvoor is reeds eene vuur- snelheid voldoende, zooals de gewone achterlader verzekert. Of de Inlandsche vijand overvalt ons zóó totaal (uit nabijgelegen hinderlagen), dat wij geen enkel schot kunnen geven en wij met de bajonet moeten afrekenen, öf uit den gewonen achterlader is het vuur voldoende om hem af te wijzen. Men noeme mij het geval, waarin het te betreuren viel, dat onze infanterie geen repeteergeweer bezat. Het juistheids schot!dat is het wat wij noodig hebben. In zekeren zin nu is de snellader of liever de snelvuurder de vijand van het juistheids schot. Om de wenschelijkheid der invoering van een repeteerstelsel volledig te kunnen beoordeelen, is de bestudeering van de tactiek een eerste vereischte. Het komt mij voor, dat de voorstanders in Indië daarop niet voldoende gelet hebben. Het verschil tusschen de tactiek in Europa en die onzer Indische oorlogen is hemelsbreed, de behoeften van de legers ginds en hier loopen evenver uiteen. Tot hiertoe nam ik slechts den oorlog in beschouwing, dien wij te voeren hebben met Inlandsche volkstammen. Ik ving daarmede aan, omdat de kans, dat wij gewikkeld worden in eenen oorlog met eene Europeesche mogendheid, al uiterst gering is. Toch is het nood zakelijk, dat het leger ook daarop worde voorbereid. Allereerst merk ik op, dat al, wat vroeger aangaande de vechtwijze in Europa is gezegd, ook van toepassing is op den strijd, dien wij met eene legermacht, op Europeeschen voet geschoeid, kunnen te voeren krijgen. De mogelijkheid van zulk een strijd moet natuurlijk van invloed zijn op de oefening van het leger en derhalve op het onder richt in het schieten en de vuren. Het schietoefeningsstelsel, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 48