- 475 worden, dat de vindingrijkheid van 's menschen vernuft zich op eene wijze heeft kunnen uiten, die aan het wonderdadige doet grenzen. Onbeperkte vrijheid in denken, binnen redelijke grenzen gepaard aan vrijheid van handelen, zij zijn proefondervindelijk onmisbaar bevonden, om de kiem van intellectueele ontwikkeling bij elk den kend wezen tot vollen wasdom te doen rijpen. Ons officierskorps, welks leden allen uit deze eeuw geboortig in onderwijs en opvoeding, de een in meerdere de andere in min dere mate, de heilzame gevolgen van die moderne denkbeelden heb ben ondervonden, dat korps heeft tegelijk daarmede de zucht naar zelfstandigheid in zich zien geboren worden. Men heeft meermalen beweerd, dat die nieuwere denkbeelden niet anders dan schadelijk konden zijn voor het leger. Zij zouden den goeden geest en de tucht op bedenkelijke wijze in gevaar brengen het raisonneeren krachtig in de hand werken en waar een ieder toegelaten wordt als het pas geeft mede te spreken, ook de onderge schiktheid en den eerbied voor den meerdere aantasten op eene wijze, die, werd zij niet met kracht geweerd, op demoralisatie niet alleen maar zelfs op algeheele ontbinding zou uitloopen. Naar mijne overtuiging is die meening onjuist. Integendeel, door de toeneming in intellectueele ontwikkeling, door vermeerderde beschaving van elk lid der militaire maatschappij, wordt het besef te levendiger gevoeld, dat ondergeschiktheid aan en eerbied voor den meerdere de onmisbare vereischten zijn voor de levensvat baarheid van elk leger. Waar, als gevolg van de moderne opvoeding, de zucht naar zelf standigheid zich krachtig doet gevoelen en daarmede het verlangen wordt verlevendigd om eenmaal zelf zich te zien gehoorzaamd, daar wordt de waarheid te eerder begrepen, dat een dergelijk verlangen alleen dan op vervulling aanspraak kan maken, wanneer men eerst zelf het gehoorzamen geleerd en ook toegepast heeft. Doch terwijl voorheen de eerbied voor den meerdere niet zelden zich liet terugbrengen tot de aanbidding van diens monteering, eischt thans de tijdgeest dat die vergoding zal plaats maken voor ontzag en achting, die niet slechts voor den vorm betoond, doch ook ter dege gevoeld moeten worden. En eene waarheid is het, dat de eerbied

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 490