504 „het reglement, naar mij voorkomt, veel opgeofferd. Alleen aan haar „is het wijten, dat mik- en gewild trefpunt bij de schietoefeningen „niet kunnen samenvallen Hier krijgt dus de richtmethode schuld van iets, dat alleen te wijten is aan de kromming van de baan immers zoolang het niet gelukt is de werking der zwaartekracht op het projectiel te neutraliseeren, zal dit zich steeds boven de vizierlijn moeten verheffen, om haar op zekeren afstand in één punt te kunnen ontmoeten. Het fraaiste is echter, dat Fandio evenmin in staat is om mik- en trefpunt steeds te laten samenvallen, want op bladz. 108 lezen wij „Allereerst merk ik op, dat het om de neigingte hoog te schieten „tegen te gaan en den bundel van het gezamenlijk vuur bestrijkend „te maken, niet bepaald noodzakelijk is, laag te doen richten; daar- „toe is alleen een laag trefpunt in staat. Immers men kan zich „zeer goed eene vizierinrichting denken, waarmede een laag trefpunt „bij een hoog mikpunt verkregen wordt." Als het niet gedrukt stond, zou zeker niemand gelooven, dat een officier, die zich zelf een man van ondervinding noemt, zulken onzin kan schrijven. Wat bij de richting op den voet een nadeel wordt genoemd, is bij de richting op het midden een voordeel. Voorzeker kan men zich eene vizierinrichting denken, waarmede een laag trefpunt bij een hoog mikpunt verkregen wordt. Wij gaan zelfs verder en beweren, dat, wanneer het alleen om lage trefpunten te doen ware, men met één vizier, dat van 100 M. kon volstaan (zie tabel 3 Aanhangsel). Bij dat vizier ligt het trefpunt op 900 M. reeds 44 M. onder het mikpunt, doch om op 250 M. het doel nog in den voet te kunnen raken, moet men reeds hoven het doel aanleggen. Men kan dan bij het salvovuur gerust als mikpunt de loolken nemen. Dit stelsel is eenvoudiger en niet dwazer dan dat van Fandio in fig. 5 gaven wij een voorbeeld van toepassing zijner richtmethode, hetwelk duidelijk genoeg spreekt. Met voorbijgang van alles, wat Fandio verder tegen de richtme thode op den voet aanvoert, zullen wij thans aantoonen, hoe de nei ging tot te hoog schieten daardoor wordt tegengegaan. Bij eene standvastige richting op den voet van het doel brengt

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 519