505 de schutter de vizierlijn op den onderkant en neemt dus het geheele doel op de korrel. Stel nu, dat hij op den afstand van 350 M. met het vizier lan ge streepvuren moet op den staanden infanterist (hoog 1.60 M.). Het doel vormt alsdan de tangens van een hoek van 15'42", want £6» 0.00457 tang 15'42". (Fig. 6.) De afstand van vizierkeep tot korrel is bij het vizier van 350 M. 0.734 M.; dus kan de schutter de korrel 4.57 x 0.734 3.35 mM. oplichten, zonder met de vizierlijn over het doel te komen. Bij het nemen van het mikpunt op 1 M. boven den grond steekt datzelfde doel 0.60 M. boven de vizierlijn uit, en zal het oplichten van de korrel van slechts 1.25 mM. voldoende zijn om boven het doel uit te komen. Het verschil op dezen afstand en dit doel tusschen beide richt- methoden bedraagt dus 2.10 mM. Men meece niet, dat dit verschil weiuig beteekenttabel 4 van het Aanhangsel geeft aan hoeveel het trefpunt hooger valt, als men één mM. te veel korrel neemt, wat hetzelfde is, alsof men de korrel zooveel boven de horizontale vi zierlijn oplicht. Ook meene men niet, dat zulke fouten niet gemaakt worden bij het bundelvuur komen nog veel grootere richtfouten voor. Het bewijs is dus geleverd, dat bij de richting op den voet de neiging om te hoog te richten wordt tegengegaan en dat de fout van vele schutters, om te grof korrel te nemen, minder aanleiding tot misschoten geeft. De voordeelen, door ons op bladz. 103, He deel, 1888, I. M. T- aan de richtmethode toegeschreven, zijn dus niet, zooals Fandio op bladz. 112 en 113 beweert, ook eigen aan de richting op het mid den. Men beproeve eens om, zonder rozen op het doel, op betrek kelijk korten afstand op het midden van eene figuur te richtenvan de tien keer neemt men negenmaal het mikpunt te hoog. Bij het salvovuur op afstanden boven 400 M. is het doel reeds te klein ge worden en is de schutter, bij den korten tijd tot richten, erg over zich zelf tevreden, als hij op het commando „vuur" het geheele doel op de korrel ziet. Hiermede zijn wij aan het einde der ons gestelde taak gekomen;

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 520