509 De geheele regeling heeft evenwel ten zeerste geleden door het zeer groote bezwaar, dat de eigenaars of voerlieden van de gehuurde en gerequireerde transportmiddelen zich uit de voeten zochten te maken, zoodra zij kans daartoe zagen, en dat de begeleiders en drijvers der gouvernements lastdieren ongeoefend en ongedisciplineerd waren, terwijl geleiders, voerlieden en lastdieren niet bestand waren en evenmin voorzien waren van middelen tot bescherming tegen het ongastvrije klimaat vari Afganistan. Het gevolg van een en ander is geweest, dat blijkens een rapport van den chet van den generalen staf bij het leger te velde 60,000 van de kameelen, waarvan het leger in Afga nistan gedurende den laatsten veldtocht voorzien was, gestorven of verdwenen zijn en deze krijgsmacht na vier maanden niets kon uit richten, wegens gemis aan vervoermiddelen. Na herhaalde en zeer belangrijke aanvulling kon de trein worden gereorganiseerd, zoodat het leger gereed was voor den marsch naar Kabul. Maar na het teekenen van den vrede en een betrekkelijk kort tjjdsverloop ontstond er andermaal gebrek, niettegenstaande de lastdieren, gedurende de voorafgaande vijf maanden ter aanvulling nagezonden, toereikend waren, om, goed beheerd, georganiseerd en behandeld, een troepenmacht te mobiliseeren belangrijk grooter dan gedurende den geheeleu oorlog over de grenzen is getrokken. De uitgaven voor de uitrusting van den transporttrein van de Kan dahar-, Khyber- en Kuram-colonnes, gedurende de zes maanden van af November 1878 tot Mei 1879, hebben bedragen 18,300,000 roepijer, met inbegrip van de gestorven en verdwenen lastdieren. Ongeacht die groote som moesten bij het aanvangen van den nieuweu veldtocht in September 1879 andermaal groote moeielijkheden overwonnen worden bij en zeer belangrijke uitgaven gedaan worden tot het mobiliseeren van de betrekkelijk kleine colonnes, die Afganistan binnenrukten door de Kuram- en Khyber-valleien. Wij zijn van gevoelen, dat het oude stelsel gevolgd bij het mobiliseeren van de troepen, welke in de laatste jaren te velde gebracht zijn, geheel onhoudbaar is gebleken in de Afgaansche veldtochten van 1878 en 1879. Het mag vreemd schijnen, dat een stelsel, dat redelijk voldaan heeft in vroegere oorlogen, nu geheel veroordeeld wordt, want zonder twijfel hebben in vroeger jaren verscheiden colonnes ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 524