510 opereerd op grooteren afstand van hare operatiebasis dan geschied is gedurende de jongste veldtochten. Maar men dient hierbij in het oog te houden, dat de uitbreiding van het spoorwegnet en de vermeer dering van verharde wegen in den algemeenen gang van zaken be treffende het vervoer een belangrijke verandering hebben teweeggebracht. In vroeger dagen werden het zout, het graan, de stukgoederen, het katoen en andere voortbrengselen van het land vervoerd door kara vanen van kameelen en eindelooze rijen draagossen. In hoofdzaak geschiedt dit nu door de spoorwegen, en daarna zoo noodig verder met karren langs goede wegen, welker tracé meerendeels een voldoend horizontaal verloop heeft. Een van de gevolgen van dien toestand is dat kameelen nauwelijks meer gebezigd worden, behalve in enkele zandige vlakten, terwijl draagossen nog maar alleen in enkele heuvel achtige en woeste streken in gebruik zijn. De karren, welke in Noordelijk Indië de draagdieren vervangen hebben en in grooten getale de wegen berijden, zouden zeer bruikbaar zijn voor het vervoer van de zware bagage van een leger dat in die streken zou moeten ope- reeren. De veel lichtere karren in Madras en Bombay zouden zeer bruikbaar zijn op de steenachtige en meer hellende wegen in het Zuiden. Maat' geen van die ossenkarren is licht en bewegelijk genoeg, om gebruikt te kunnen worden bij den transporttrein van colonnes van den tegenwoordige» tijd, welke moeten opereeren in streken als Afganistan, of over zee moeten vervoerd worden. Gewone trekossen en voertuigen, welke in het land zelve verkrijgbaar zijn, voldoen echter aan de behoefte van vervoer tusschen de operatiebasis en het naastbij zijnde spoorwegstation. Naar onze opvatting moet de nieuw in het leven te roepen trein dienst voldoende capaciteit bezitten, om eenige mobiele colonnes in den kortst mogelijken tijd te velde te kunnen brengen, verder moeten depots opgericht worden op eenige goed gekozen punten, welke vol doende middelen bezitten om in 10 a 14 dagen een troepenmacht van 6000 Europeanen en 11000 Inlanders van verschillende wapens en diensten te kunnen mobiliseeren en ten slotte moet een stelsel worden ontworpen, dat toelaat om Europeesche officieren en Inlandsche minderen behoorlijk te oefenen in hetgeen te velde bij den trein te doen valt en waarbij de kleine in normale omstandigheden beschik-

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 525