bare reserve uitbreiding in oorlogstijd mogelijk maakt en verzekert naar te voren vastgestelde regels. Indien dat alles kan geschieden voor wat minder geld dan nu de bestaande regeliog kost, dan is het ontwijfelbaar zeker, dat met een goede organisatie en voorbereiding in vredestijd, in toekomstige oorlogen de transport trein te velde veel minder zal kosten dan tot nog toe het geval was. Alvorens over te gaan tot het ontwikkelen onzer denkbeelden omtrent de wijze, waarop dat doel kan worden bereikt, wenscheu wij eenige veranderingen voor te stellen zoowel in het levende als in het doode materieel van den transporttrein, welke tot een zuinig beheer en door den tegenwoordigen toestand gevorderd worden. In de eerste plaats komt het ons onnoodig voor, een zoo groot aantal olifanten op de been te blijven houden als er thans zijn. Deze dieren zijn zeer bruikbaar bij mobiele colonnes in Burma, Assam en Bengalen, waar voedsel in overvloed en het land overdekt is met natte rijstvelden. Een klein getal olifanten, met bijbehoorende tuigen moet aangehouden worden voor het vervoeren van vuurmonden van den belegeringstrein. Soms zijn zij ook aangewend voor het vervoer van veldgeschut, in streken ontoegankelijk voor voertuigen, zooals in Abyssinië. Maar het onderhoud en de aankoop van olifanten zijn duur; de dieren zelf zijn uiterst gevoelig voor sommige invloeden, lijden veel door koude en zijn zeer onderhevig aan ziekte der hoeven op steenachtige wegen. iVoor gewone diensten bij den trein zijn zij zeer duur en zeer onge makkelijk; bovendien kunnen zij nagenoeg niet per spoor vervoerd worden, en ook het vervoer over zee of te water is zeer lastig. Meer dan 300 mijlen kunnen zij niet in één maand afleggen, en dui zijn oli fanten van het eene depot niet dadelijk beschikbaar voor operatiën in een ander gedeelte van het land. Wij stellen daarom voor, het aantal olifanten van 1307 terug te brengen tot 400, welk getal naar onze meening later nog zal blijken voor vermindering vatbaar te zijn; 238 van die diereu kunnen ingedeeld worden bij de parken der mo biele colonnes en bij de depots, terwijl de overige 162 gebruikt zullen kunnen worden bij den vasten troepentrein van korpsen op de grenzen in Assam en Burma, waar kameelen en voertuigen on bruikbaar zijn en waar het onderhoud van olifanten belangrijk min der kost dan in andere gedeelten van Indië.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 526