512 Gemiddeld kost een olifant aan onderhoud en remonteering 1200 roepijen per jaar; eene vermindering van 900 olifanten heeft dus tenge volge het vrijkomen van een bedrag van 1,080,000 roepijen voor andere doeleinden. Door die vermindering kan ook het olifanten-depot (khedda), waar deze dieren worden gevangen en dat jaarlijks 150,000 roepijen kost, vervallen. De gemiddelde prijs van den afgerichten olifant bedroeg in de laatste jaren 1200 tot 1500 roepijen (1). Door den openbaren verkoop van een groot aantal dier dieren te gelijk zal de opbrengst vermoedelijk minder zijn, maar op een som van 900,000 zal toch zeker wel kunnen gerekend worden. De geheele transporttrein voor de mobiele colonnes bestaat thans uit draagdieren, terwijl voor het vervoer per as tot nog toe alleen gebruikt werden zware ossenkarren, die echter ongeschikt waren voor snelle marschen langs wegen met belangrijke hellingen. Dui- j delijk is het evenwel, dat vervoer per as langs geschikte wegen goedkooper is en een zuiniger gebruik van lastdieren mogelijk maakt dan met draagdieren bereikbaar is. Een muildier of een sterk paard (pony) kan, in een licht voertuig trekkende, minstens tweemaal zooveel gewicht, als het dragen kan, vervoerenen lichte stevige karren, getrokken door muildieren of paarden kunnen overal volgen, waar veldartillerie kan komen. De trein bestaat bij alle beschaafde legers bijna uitsluitend uit voertuigen. Yoor den trein van het Indisch leger zijn dan ook stevige karren voor een en twee muildieren (paarden) noodig; een commissie van officieren met de zaak vertrouwd zou moeten be noemd wordenom een onderzoek naar het meest geschikte model in te stellen en daarmede en met andere voertuigen een uit gebreide proef te nemen, daarbij gebruik makende van alle inlich tingen van bevoegde beoordeelaars. Het model moet voor het geheele leger worden aangenomen en alle onderdeelen voor alle voer- (1) In het jaar 1880 werden door den Nederlandsehen consul te Penang, ten be hoeve van den trein te Atjeh, aangekocht vier volwassen olifanten met twee jongen voor den prijs van 2854 de bewering, later wel eens vernomen, dat die dieren reeds bij den aankoop minder deugdzaam waren en reeds te oud om daarvan goede diensten te verwachten, erlangt door hetgeen hier omtrent den marktprijs van afgerichte olifanten gezegd wordt (1 roepij f 0.90) wel eenigen schijn van waarheid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 527