513 tuigen gelijk zijn, reservestukken en raderen moeten gemakkelijk kunnen worden meegevoerd en de tuigen zoodanig zijn ingericht, dat de lasten ook gedragen kunnen vervoerd worden. Indien de assen en wielen stevig zijn, kunnen de overige deelen zeer goedkoop en eenvoudig zijn. De kar moet twee personen kiinnen opnemen, ten einde het vervoer van mogelijke achterblijvers gedurende den marsch toe te laten. Ook in het vervoer van zieken en gewonden is eene wijziging noo- dig. Tegenwoordig beschikken Europeesche korpsen te velde over doolies (tandoes) en dooly-dragers voor 10 °j0 hunner sterkte. In- landsche korpsen hebben 1 dooly per compagnie met zooveel ossen- karren als noodig zijn; bij de grenzen van de Punjaub hebben de korpsen dandies (eveneens een soort van tandoe) en vijf kameelen, voorzien van manden (hazawars) voor ziekenvervoer. Zoolang kon beschikt worden over een voldoend aantal geoefende dooly-dragers, was daarmede het vervoer van zieken en gewonden uitmuntend en gemakkelijk uitvoerbaar in de vlakte, maar sedert de veranderingen in het vervoer en de manier van reizen door de groote uitbreiding van het wegen- en spoorwegnet, is er bijna geen vraag meer naar dooly-dragers, en dus kunnen weinig geoefenden voor een veldtocht worden aangeworven. Gedurende den laatsten oorlog in Afgauistan werden gewone koe lies van eiken leeftijd, zonder te letten op physieke ontwikkeling, aan geworven, waarvan velen geheel ongeschikt tot dragen bleken; zij werden ziek en overvulden de hospitalenhadden de troepen vele gevechten moeten leveren, dan zou men met het in veiligheid bren gen der gewonden de grootste moeielijkheden ondervonden hebben. In onze oorlogen is het een eisch dat de gewonden dadelijk uit het gevecht naar achteren vervoerd worden; een menschelijke behan deling is van de zijde des vijands niet te verwachten, integendeel. De moeielijkheid nu om in korten tijd geoefende dooly-dragers aan te werven, zal in den vervolge steeds grooter worden. Daarom zal het noodig zijn het aantal doolies bij den trein te verminderen en deze gedeeltelijk te vervangen door muildieren of karren, en bij In- landsche korpsen kameelmanden (hazawars) en muildiermanden (ca- colets) in te deelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 528