514 Naar onze opvatting moet gerekend worden, voor Europeesche korpsen op doolies of dandies voor 3°/0 van de sterkte; op voertuigen op veeren, getrokken door 2 muildieren, eveneens voor 30/o van de sterkte; op kameelmanden (hazawars) voor 1 °/0 van de sterkte; voor Inlandsche korpsen op doolies of dandies voor l-|°/0 van de sterkte op ziekenkarren, kameel- en muildiermanden voor 3-i-°/0 van de sterkte. Dooly-dragers, voldoende voor de behoefte van een geheel legerkorps, moeten in tijd van vrede ten behoeve der veldambulances op de been gehouden wordenzij moeten geregeld worden aangeworven, gedis ciplineerd en gekleed en een voldoend aantal opzichters (sirdars) moet daarbij zijn ingedeeld in de garnizoenen kunnen zij gebruikt wor den als punkah-trekkers, of voor andere noodige werkzaamheden. Het is zeer moeielijk een ziekenkar te ontwerpen, die licht, sterk en gemakkelijk voor zieken en gewonden en tevens geschikt is tot het vervoeren van een kleinen voorraad genees- en verbandmiddelen en instrumentenhet maken van zulk een voertuig alsmede de beste inrichting van kameel- en muildiermanden voor zieken vervoer be hoort aan eeu speciale commissie van bevoegde beoordeelaars te wor den opgedragen, die in staat is de zaak aan een uitvoerig en nauw gezet onderzoek te onderwerpen. De kameelen en muildieren, voor de ambulances bestemd, moeten sterk en gemakkelijk handelbaar zijn, en elk dier moet een drijver hebben, in plaats van een drijver op de twee dieren, zooals bij den trein gebruikelijk is. Het vervangen van een gedeelte der doolies door karren en draagdie- ren met manden is niet alleen noodig, tengevolge van gebrek aan dooly- dragers, maar ook omdat de onkosten daardoor verminderen. Elke dooly met zes dragers kost ongeveer 540 roepijen in het jaar; slechts één zieke of gewonde kan daarmede vervoerd worden en zij ver meerdert den trein met zes man, die gevoed, gekleed en beschermd moeten worden. Twee voertuigen voor ziekenvervoer zouden in vredestijd 800 roepijen kosten en kunnen behalve de drijvers acht man opnemen Een kameel met draagmanden en een drijver kost

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 529