519 acht te nemen valt Voordrachten over den treindienst moeten waar dit mogelijk is in de garnizoensscholen en ook in de Inlandsche militaire scholen gehouden wordenaan de kennis van alles wat den trans porttrein betreft moet hooger waarde worden toegekend dan aan de kennis der militaire rechtspleging en zelfs aan het opnemen van terreinen. Zoodra de dienst geregeld werkt, mag geen officier, die niet een theoretischen cursus in dat vak heeft bijgewoond, bij den trein dienst of de intendance geplaatst worden. II. De trein zoo vervolgt de commissie haar belangrijk rapport moet worden ingedeeld in: a. transportparken voor mobiele colonnes b. transportparken voor den troepentrein c. depot-transportparken. Door de groote uitbreiding van het spoorweg- en wegennet, sedert den tijd dat voor het eerst mobiele colonnes in het leven werden geroepen (1861), is het nu mogelijk geworden het aantal dier colonnes niet onbelangrijk te verminderen. Behalve in de onmiddellijk aan de grenzen liggende garnizoenen zijn zij daarom slechts in 23 plaatsen noodig en kunnen dus de jaarlijksche uitgaven worden teruggebracht tot 663,000 roepijen. Het gedeelte van de parken dier mobiele colonnes, bestemd voor bereden troepen, behoort bij de korpsen zelf te worden ingedeeld en beheerd. Hetgeen daarvan voor de infanterie bestemd is, blijft onder het beheer van de intendance, maar de lastdieren en voertuigen voor elk wapen moeten steeds voor hunne bestemming aangewezen zijn en dus afzonderlijk blijven en de korpscommandanten moeten de be voegdheid bezitten om over hun trein zoowel tot oefening daarvan als van den troep en ten behoeve van andere oefeningen te beschikken. Elke mobiele colonne moet steeds geheel uitgerust te velde kun nen trekken met ambulances, tenten, hospitaal-benoodigdheden als anderszins. Bij mobilisatie kan het geheele transportpark der mo biele colonne per spoor vervoerd worden naar de plaats waar zulks noodig is, als wanneer het, zoo noodig, ter plaatse vervangen moet worden door een park, bijeengebracht door het tijdelijk huren van

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 534