- 520 transportmiddelen, waartegen geen bezwaar kan bestaan, daar het slechts tijdelijk in de plaatselijke behoefte moet voorzien. Zooals reeds werd opgemerkt is het niet raadzaam of wel onmo gelijk olifanten en kameelen per spoor te vervoeren, en daarom moe ten de parken der mobiele colonnes zooveel mogelijk bestaan uit muildieren, draagpaarden en lichte karren van uniform model, een en ander zooveel zulks met de behoefte, ter beoordeeling van den commandant van het legerkorps, is overeen te brengen. Alle muildieren, ambulance-materieel, karren, tuigen en draagzadels moeten eigendom van den lande zijn. Kameelen en draagpaarden kunnen grootendeels particulier eigendom zijn, maar de drijvers en bewakers van die dieren moeten worden aangeworven en gedisciplineerd, evenals dit met drijvers en bewakers van gouvernementsvee het geval is. De regeling, zooals die bij de korpsen van het Punjaub-grensleger bestaat, en die het mogelijk maakt al die korpsen dadelijk te mobi- liseeren, gedeeltelijk uitgerust (in the lightest marching order) of op de helft hunner sterkte volledig uitgerust te velde te brengen, zal naar onze opvatting dienen te worden uitgestrekt tot alle troepen, wier garnizoenen langs de grenzen gelegen zijn, zoodat steeds van de helft van den benoodigden trein voorzien zou moeten zijn de on- dervolgende troepenmacht: 6 rijdende en veldbatterijen, 9|- bergbatterijen, 12 Inlandsche cavalerie-regimenten, 8 Europeesche infanterie- 32 Inlandsche 6 sappeur-compagnieën, gelegerd langs de grenzen van Beluchistan, de Punjaub, Assam en Burma. Hiervan zijn reeds 12 infanterie-regimenten, behoorende tot het Pun jaub-grensleger benevens alle bergbatterijen, in het bezit van den ge vorderden trein, terwijl de Inlandsche cavalerie-regimenten dadelijk kunnen gemobiliseerd worden, wanneer slechts voor aanvulling ten behoeve van het vervoer van reserve-munitie en voor de veldambu- lances gezorgd wordt. Daarvoor zouden 35 muildieren of draag paarden noodig zijn, hetgeen met inbegrip van drijvers jaarlijks 5600 v V

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 535