521 roepijen per regiment zou kosten of in het geheel 67200 roepijen per jaar, een uitgave die zeer zeker goed besteed zou mogen heeten. De overige korpsen, zijnde: 6 batterijen rijdende en veldartillerie, 8 regimenten Europeesche infanterie, 20 Inlandsche en 6 compagnieën sappeurs, moeten dus nog van den noodigen trein voorzien worden. De halve trein (als voren) voor deze troepenmacht, met inbegrip van dien voor ziekenvervoer en verpleging, zou jaarlijks ongeveer 1,188,000 roepijen kosten. De benoodigde transportmiddelen moeten naar plaatselijke en te verwachten omstandigheden worden vastgesteld en ook deze trein, evenals die van de parken voor de mobiele colonnes, zooveel mogelijk bij den troep worden ingedeeld. Alle bereden korpsen en waarschijnlijk alle Inlandsche troepen kunnen een officier met het beheer van en het toezicht over hun trein belasten; de trein van Europeesche infanterie-regimenten zal evenwel onder het beheer der intendance moeten blijven, echter ter beschikking van de korpscommandanten. De officieren der intendance en van den trein moeten, door tusschen- komst van den troepentrein-officier, belast zijn met de inspectie en betaÜDg van den troepentrein, met de aanvulling en met het voorlichten van de korpscommandanten betreffende de behandeling, verzorging, enz. van het matei-ieel en van de lastdieren. De troepentrein van de korpsen aan de grenzen kan tot verschillende werkzaamheden ten behoeve van den lande in of in de nabijheid van het garnizoen gebruikt worden, mag niet aan particulieren verhuurd en moet in de eerste plaats aangewend worden ten behoeve van den troep en andere militaire instellingen de officieren der intendance zullen in over leg met de korpscommandanten moeten beslissen in hoever ook nog andere werkzaamheden als bovenbedoeld zullen kunnen verricht worden. Alle volgers of vrije bedienden van den troepentrein (followers) moeten geregeld worden aangeworven en gekleed, evenals die der parken van de mobiele colonnes. Onderofficieren of soldaten met een gedeelte van den trein, aangewezen voor andere diensten dan die ten behoeve van den troep erlangen daarvoor toelage,

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 536