525 heeft Yon Foerster door herhaalde proeven overtuigend aangetoond, dat de werkiog eener brisante springstof snel afneemt, als tusschen de ladiog en het voort te stuwen lichaam eene tusschenruimte (een kussen van lucht) bestaat. (1) Plant zich bij vrij liggende ladingen de verbranding laagsgewijze voort, stel in mathematische tijddeelen, in besluiten ruimten oefenen de eerst gevormde gassen eene zoo krachtige onafgebroken drukking uit, dat de trillingen aanzienlijk versterkt en veel sneller aan de ge- heele massa medegedeeld wordendaaruit volgt dat slechts de eerst ontstoken korrels in werking komen als de benoodigde tijd voor de volledige détonatie betrekkelijk groot is; is echter de tijd, waarin zich de explosie voortplant, onmeetbaar klein, dan zal de som (de integraal) van den nuttigen arbeid van alle korrels zich doen gelden en zal eene grootere lading ook eene grootere uitwerking hebben. Dit verklaart tevens, waarom bij droog schietkatoen de grootte der ladiüg boven zeker maximum ophoudt meer uitwerking te geven, terwijl zulks bij nat schietkatoen niet (althans lang niet in die mate) het geval is; immers water geeft tot op grooten afstand den initiaalstoot onver zwakt door; bij droge ladingen daarentegen verliest zich de werking der verst verwijderde laag reeds in de lucht, voordat de eerst ont stoken laag de naastliggende lagen in trilling heeft gebracht. Water is geen elastische stof zooals lucht, althans zijn elasticiteit is niet in één adem met die van lucht te noemen; als dus de springstof niet water omgeven is en hare poriën met water gevuld zijn, zal de initiaal trilling der explosie zich onverzwakt voortplanten van het éene mo lecuul op het andere door de geheele lading heen. De practijk heeft deze theorie bevestigd; nat schietkatoen (25°/0 water) explodeert in vrije ladingen vollediger dan droog; laatstgenoemde, evenals niet verzadigd dynamiet, neemt den stoot in zich op, het natte schiet katoen geeft hem zonder arbeidsverlies door. (2) Het was noodzakelijk deze praemissen goed te stellen tot recht verstand van den drievoudigen eisch eener goede opbeivaring, eener vertrouwde aanwending en eener veilige fabricatie van het rookvrij (1) Versuehe mit comprimirter Sohiessbaumwolle in cler Sehiessbaumwollfabrik Wolff u. Comp. in Walsrode, ausgefiihrt von deren Leiter Max von Foerster. (2) Oscar Guttmann, Versuehe mit gepresster Sohiessbaumwolle.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 540