526 kruit, dat, zooals gezegd is, iu hoofdzaak uit brisante springstoffen bestaat. Te meer is zulks noodzakelijk tot recht begrip van hetgeen thaus volgt, omdat die beginselen (ofschoon voor iedereen te vinden in de werken van Abel, Franzl, Yon Foerster, Guttmann en anderen) ons artilleristen ten deele vreemd zijn. Wat toch was tot dusverre het streven? Tot dusverre beoogden wij bij de volledige verbranding van ons buskruit eene groote hoeveelheid arbeidsvermogen in den vorin van warmte aan de gasvormige verbrandingsproducten mede te deelen, omdat de warmte, die in arbeidsvermogen van beweging van het projectiel overgaat, rechtstreeks aan de gassen wordt onttrokken en het gas nagenoeg geen warmte van de vaste verbrandingsproducten opneemt. Wij beoogden verder de geleidelijke omzetting van het scheikundig arbeidsvermogen der dissocieerbare gassen in warmte; in geen geval mocht daarom al het arbeidsvermogen, dat de gasvormige verbran dingsproducten ontvingen, van meet af aan in den vorm van warmte daarin voorhanden zijn; en, mocht door geleiding een klein gedeelte der warmte verloren gaan, een groot deel dier warmte behoorde aan het projectiel gedurende zijn weg in de ziel arbeidsvermogen van beweging mede te deelen. De daling der temperatuur, die hiervan het gevolg moest zijn, werd gestadig gecompenseerd door de hereeni- ging der gedissocieerde moleculen, waarbij nieuwe warmte vrijkwam, die de temperatuur constant deed blijven. En met het constant houden der temperatuur nam ook de druk minder sterk af, kon dus de volle ziellengte worden „ausgenützt." Vergelijkt men nu onderling de uitkomsten, verkregen in het jaar 1879 met het zwartein het jaar 1889 met het bruine kruit en in laatstgenoemd jaar met het rookvrije kruit, dan komt men tot de belangwekkende uitkomst dat 1 KG. zwart kruit niet meer nuttigen arbeid verrichtte dan ten hoogste 58,8 dynamoden (vijf en dertig Fransche, Oostenrijkscbe, Italiaansche, Duitsche, Zwitsersche en Krupp- kanonnen zijn in deze vergelijking begrepen); dat 10 jaren later Krupp met den 15 cM. slechts 71,4 dynamoden bereikte, ondanks het het hooge ladingsquotiënt buskiuit M/86g]otte 51,5 KG. projectielgewicht Augustus 1889, met het rookvrije kruit door denzelfdeu fabrikant een

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 541