528 latineerde dynamiet ontstoken werd en verbrandde, zonder te explo- deeren. (1) Deze uitzonderingsgevallen mogen echter onze waakzaamheid niet in slaap wiegen, en ons onvoorbereid doen staan als het rookvrije kruit bij ons zijne intrede maakt. Het is trouwens een zaak van algemeene bekendheid, dat ontploffingen van nitroverbindingen te wijten aan de gemakkelijke splitsing van de groep N02, die de kool stof oxydeert tot gassen zijn voorgekomenontploffingen, meer plaatselijk wel is waar dan de meeste buskruitrampen, maar welke desniettemin door eene practisch en theoretisch goed onderlegde fa bricatie en opbewaring hadden voorkomen moeten worden. Met na me moest het den practischen Engelschman niet onbekend zijn, dat springgelatine, nadat het langen tijd aan eene warmte van 70° of meer is blootgesteld, zich omzet en ontbrandt; toch sprongen nog zeer kort geleden te Aden in ééne week door broeiing twee maga zijnen met 3 (respectievelijk 4) ton springgelatine; de temperatuur was 88°, de ventilatie gering; het magazijn was gedekt door een gewelf, dat de zonnestralen concentreerde Ons spiegelende aan een ander, spiegelen we ons zachtlaat ons daarom, alvorens de détérioratie en de physische omzettingen van het genitreerde buskruit te bespreken, vluchtig de twee tegenstrijdige stelsels van opbewaring van springstoffen bespreken, welke thans in Engeland en Britseh-Indië eenerzijds en in Oostenrijk-IIongarije an derzijds zijn aangenomen. Terwijl in Oostenrijk-Hongarije, ter vermijding van zware wegge slingerde springstukken, de magazijnen zoo licht mogelijk uit hout worden opgetrokken, legt Engeland het zwaartepunt in de veiligheid tegen inbraaken luidt het nieuwe Engelsche voorschrift als volgt: „De muren der magazijnen (die niet minder dan 55 cM. dik moe ten zijn) zullen goed en massief uit Portland-Cement-beton moeten gebouwd worden, welke niet minder dan 1 deel beste Portland-Ce- ment en 5 deelen zuivere, hoekige quarts of steenslag met een vol doende hoeveelheid zand moet bevatten. Het dak zal of evenals de (1) Uitstekend kiezelguhr-dynamiet, onder een zwart dak aan de zonnewarmte blootgesteld, zweette alle nitroglycerine uit en was zelts niet tot ontbranding te krijgen. In de 8chietkatoenfabriek te Düren brandden 1377 KGr. gelijke deelen schietkatoen en bariumnitraat zonder ontploffing af.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 543