530 geleidend verband moet blijven met den aldus gecreëerden bliksem afleider, waartoe men het desnoods iu eene afzonderlijke houteu omwanding, binnen den ijzeren wand en daarvan geïsoleerd, opslaat. Mocht ondauks al deze voorzorgen het kruit explodeeren, dan zal de explosie plaatselijk en bijna nimmer noodlottig zijn; in geen geval wordt dan de spanning der ontstane gassen door eene omwanding van grooten weerstand opgedrevenevenmin bestaat dan gevaar voor rondgeslingerde muurbrokken. Ten aanzien van de verpakking van het nieuwe kruit bij opbewa- ring en transport verdient het opmerking, dat de verpakking in zak ken moet behouden blijven om het „ontmengen" tegen te gaanreeds jarenlang bewaart onze marine (die van gestadig transport in alle klimaten ondervinding heeft) aan boord al haar buskruit in den vorm van kardoezen en zelfs haar los kruit in saaien zakkenvan onze marine kunnen wij verder leeren, ons buskruit te bewaren in koperen kisten, uitwendig geroodaard, inwendig tweemalen dik ge- menied en belegd met droog kardoespapier of papier sans finvooral in klimaten met groote temperatuur-verschillen is het gebruik van papier wenschelijk. Overigens bestaat voor de angstvalligheid, waarmede men tot nu toe in buskruitmagazijnen en fabrieken twee aartsvijanden, het ijzer en de vochtige lucht, weerde, geen grond meer. Overtuigend is aangetoond, dat de aanraking van ijzer met nitroverbindingen, zelfs in den loop der nitreering, geenerlei gevaar oplevert. (1) En wat den invloed van vochtige lucht op nitro-praeparaten aanbelangt, deze invloed is verschillend naarmate van hunne samenstelling; doch tal van praeparaten bestaan er, waarop die invloed nihil is, en die zelfs met en onder water gebruikt kunnen worden. Intusschen zouden wij aan de opbewaring in droge goed gesloten kisten op scheikundige gronden de voorkeur geven. Immers Yon Poerster's meening, dat zelfomzetting niet onder (1) Het is alleszins duidelijk, dat ijzer gevaarlijk wordt, wanneer men het gebruikt in den vorm van staal en in ruwe aanraking brengt met steenen; dan zou men te eeniger tijd een vonk doen ontstaan en zijn verdiende loon ontvangen; vermoedelijk berust daarop de ietwat overdreven vrees voor het in aanraking brengen van bus kruit met ijzer. Zie: „Gruttmann. Neuheiten in der Explosivstoff-Industrie."

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 545