531 vuurverschijning mogelijk is, en dat nimmer tengevolge van zelfom- zetting schietkatoen (in 't algemeen eene nitroverbinding) zou zijn afgebrand, is in strijd met de waarneming, dat bij het nitreeren van glycerine of van katoen (bij overschrijding der temperatuur) deze stoffen geleidelijk interen, d. w. z. dat eene omzetting intrad zonder dat de stof tot ontbranding kwam. Omgekeerd zal zich warmte ont wikkelen als door de verontreiniging van schietkatoen met vrij zuur de omzetting ontstaan is; en des te grooter zal die warmte zijn, naar mate de hoeveelheid zuur grooter was en de omzetting spoediger verloopt, wat tot vuurverschijning kan leiden. Daarom beware men de nitro-praeparaten droog in goed gesloten kisten. Tonnen hebben het nadeel, dat bij het openkuipen het buskruit zich tusschen de duigen zet, en dat het op die wijze de duigen geopend houdt voor de toetreding der buitenlucht, al denkt men, de ton toekuipende, die hermetisch te §luiten; tonnen eischen bovendien eene rigoureuse keu ring op houtspaanders en op gevaarlijke splinters van de glasscherf, die gebruikt is om de ton glad te schaven. Hier schuilt een onge luk in een klein hoekje. Dat koperen of ijzeren kisten rajaps weren, terwijl tonnen die aantrekken, is eveneens bekend. De ervaren lezer weet voorts, dat het geen kunst is, buskruit te makenwèl echter een kunst om het zoodanig te maken, dat het door jarenlange oplegging, binnen redelijke grenzen niet in uitwerking achteruitgaatdaartoe outhoude men den fabrikant en den bewaarder de middelen niet. (1) Daartoe moge ook aan den aanmaak van nieuw kruit steeds eeuige theoretische voorbereiding ten goede komen. E. Andere rookvrije kruitsoorten en aanverwante praeparaten voor zooverre zij voor ons doel van belang zijn. Uit het voorgaande is den lezer gebleken, dat, wil men zich vrij waren tegen teleurstellingen bij de oplegging van en het vuren met (1) Door te raffineeren en te malen met regenwater worden aan den buskruitmolen te Ngawi alle hygroscopische zouten, met name de dubbelzouten van magnesium en calcium, uit het kruit geweerd; de daartoe noodige installatie heeft eenig geld gekost, maar zij heeft bereikt, dat het Ngawisch kruit alle andere kruitsoorten in de schaduw stelt en menschlijkerwijze gesproken voor de eeuwigheid is gemaakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 546