532 het rookvrije kruit, de volgende beginselen streng moeten worden nageleefd 1°. Rigoureuse keuring van het nieuw aangemaakte buskruit, beter nog: fabricatie onder staatstoezicht of door den staat. 2°. Herhaalde controle binnen een niet te ruim tijdsverloop op mogelijke physische en chemische omzettingen van het kruit. 3°. Opbewaring in kleine partijen in lichte, overschaduwde, goed geventileerde magazijnen in koele klimaten. De controle op eventueelen achteruitgang van het buskruit moet in hoofdzaak geschieden door eene eenvoudige schietproef, waarbij snelheiddruk en 50°/0 leng te-spreiding worden bepaald verder door het scheikundig en physisch onderzoek; het laatste moet niet alleen het oppervlak der korrels gelden, het moet ook omvatten de betrek kelijke hardheid, de menging en het soortelijk gewicht, de kleur en de relatieve stofvrijheid, de verhouding, bij toenemende verwarming en bij schokken van toenemende intensiteit, in open en besloten ruimten voorts het gehalte aan absorbtie-middel en explosief-stof. Deze controle zou het drievoudig voordeel bieden 1°. van meerdere gegevens te verschaffen omtrent den invloed van de wijze van opbewaring van het buskruit op de te verkrijgen schiet- uitkomsten in de practijk; 2°. van meerdere gegevens te verschaffen omtrent de trefkans en andere deugden van het vuurwapen 3°. van het verband te doen kennen tusschen de schietuitkomsten eenerzijds en de moleculaire omzettingen anderzijds, welke het natuur- en scheikundig onderzoek aan den dag brengt. Die controle zou den weg wijzen tot verbetering; van al de ge noemde proeven dient dan echter een register te worden aangehouden onder een doorloopend nummer (^hetzelfde dat de partij in quaestie draagt) worde elke nieuwe partij bij aflevering daarin beschreven in afzonderlijke kolommen worde elke mutatie en elke proef, waaraan het buskruit is onderworpen geweest, nauwkeurig vermeld, opdat elke partij in hare geheele of partieele oplegging, vervoer of gebruik, in hare verhouding tegenover verschillende weerstoestanden en tegenover mogelijke verkeerde behandeling kunnen worden gevolgd. Elk klein ongeluk zal dan eene vingerwijzing zijn ter voorkoming van grootere.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 547