533 De genoemde beginselen toepassende, zal dunkt ons het aantal buskruitrampen tot een minimum worden beperkt. Boven de eischen eener booge productie moet, ook in de particu liere spriDgstof-industrie, de eisch der voorzichtigheid gaanhoe eenvoudig dit schijnt, zoo is het niet altijd toegepast. Ten bewijze diene het feit, dat steeds de particuliere industrie tot het maken van springstoffen de meeste slachtoffers eischt; in Frankrijk komen daarbij jaarlijks 27 per mille werklieden om het leven, terwijl in de Fransche njfe-kruitfabrieken in de laatste zes jaren per jaar slechts 0,58 per mille menschen gewelddadig zijn omgekomen. In Engeland, waar de winzucht vaak de wijsheid bedriegt, maakte de particuliere springstof industrie (buskruit niet medegerekend) 26 slachtoffers. Reeds is, dank zij meerdere zaakkennis en een uitgebreid staatstoezicht, het cijfer der ongevallen in de Fransche rijksfabrieken sedert 1883 twee per mille, sedert 1873 drie per mille gedaald. Trachten we van naderbij te zien, van welke zijde bij het nitro-kruit het gevaar dreigt. De statistiek levert daartoe instructieve gegevens. Dikwijls is nalatigheid of onverschillige achteloosheid van een enkel werkman oorzaak der ontploffing. Zoo ontplofte in 1885 eene werk plaats vol dynamiet-patronen en eene geheele nitreer-inrichting van de Rheinische Dynamit-Fabrikde eerste, doordien een werkman de machine, die in het ongereede was geraakt, langs den weg van ge weld weder in gang wilde zettende tweede door de schuld van een arbeider, die, onvoorzichtig genoeg, alle glycerine tegelijk liet uitloopen, waardoor eene chemische omzetting inlrad, die vijf dagen na dato tot explosie leidde. Komt door toevallige omstandigheden ivater in de zuurcentrifuges eener schietkatoen-fabriek, dan zal bij warm weder eene explosie niet uitblijven; behalve water zijn plantaardige oliëngesteld dat men die tot het smeren van de centrifuge-as wilde gebruiken, bepaald gevaarlijk; minerale oliën waarborgen een veel grootere veiligheid; het grootste gevaar schuilt nochtans in den duur der rotatie en in de heerschende temperatuur. Een 3e bron van gevaar (na het zoogenaamde toeval en na behoorlijk geconstateerde achteloosheid) ligt in de onreinheden en in de hij- meng selen van de nitro-praeparaten. Dl. I, 1890. 35

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 548