534 Tegen stroo-nitrocellulose bestaat het bezwaar, dat het vooralsnog niet gelukt is, vet, was, hars en pectine-stoffen tot constante nitro- verbindingen te vormenondanks de voorafgaande soda- en potasch- behandeling zullen deze verontreinigingen met het stroo vermengd blijven, zich nitreeren en zich later wellicht ontbinden. Hetzelfde geldt in meerdere of mindere mate van het bekende oriasiet, een springstofdie slechts uit genitreerd hout bestaat. Die mengsels, welke naast nitrocellulose pikrinzuur bevatten, vonden wij in Duitsche pyrotechnische werken als gevaarlijk veroordeeld, omdat pikrinzuur den naam heeftvan in de nitroverbindingen omzet tingen uit te lokkente meer zou de toevoeging van pikrinzuur gevaarlijk zijn, alsgelijk doorgaans gebeurt de nitroverbinding te voren neutraal is gemaakt door toevoeging van soda. Deze laatste opmerking, welke van Duitsche zijde aan het adres der Fransche meliniet-fabrikanten wordt gericht, belet echter niet dat tegenwoordig de Fransche veldartillerie in eiken voorwagen drie meliniet-granaten medevoert; wellicht meenen de Fransche meliniet- fabrikanten dat hier de rivaliteit door de reten gluurt, hetgeen men uit de volgende zinsnede zou kunnen opmaken: „Es gibt übrigens kaum eene grössere Militarmacht, welche nach dem ersten Lcirme mit dem Melinit nicht Versuche mit, Pikrinsaure gemacht hatte". Rivaliteit tusschen de natiën evenals concurrentie tusschen de fabrieken vormen factoren, waarmede bij onze beschouwing rekening moet worden ge houden zij vergemakkelijken onze taak niet. Het Chemical News vermeldde onlangs een interessante proef be treffende het gevaar voor omzettingen in schietkatoen, dat met gewone kali-ot met chili-salpeter wordt vermengd; chili-salpeter tastte het schietkatoen in geenen deele aan, terwijl gewone salpeter het in aan zienlijke hoeveelheden omzette. Deze opgave van vertrouwbare bron is, voor hetgeen volgen gaat, van groot gewicht. Salpeter toch wordt als actieve basis in vele explosief- stoffen gemengd, om eene levendige explosie teweeg te brengen. Datzelfde doel wordt in de practijk ook bereikt door de nitroglycerine in een fijne laag te appliceeren op buskruitkorrelsaldus namelijk maakt men het bekende Judson-kruit. De buskruitkorrels worden gemaakt door 64 doelen chili-salpeter, 16 deelen zwavel en 15 deelen kool elk voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 549