43 strekte banen zeer goed voldoet, leverde bij tal van eeerpproeven geenerlei tactische resultaten op. Holzner, een van Oostenrijks eminentste artilleristen, aan wien men waarlijk eenig gezag ia deze niet zal ontzeggen, acht a priori de projectiel-werking en het ballistisch vermogen niet voldoende van een veldmortier, dien men om technische redenen het kaliber van een veldkanon heeft gegeven. „Te meer", zegt Holzner, „zal de uitwerking van den mortier twijfelachtig zijn, naarmate het kanon, dat tot uitgangspunt diende, van kleiner kaliber was." (1) Na het bovenstaande zal het den lezer verklaarbaar voorkomen, dat Rusland en Spanje voor hunne veldmortieren een kaliber kozen van niet minder dan 15 cM. en zich daarbij geheel onafhankelijk maakten van net kaliber en de munitie van hun veldgeschut. Den lezer, wien het nog mocht toeschijnen, dat de moeilijkheden, verbonden aan het creëeren van veldmortier-materieel te ontwijken zijn door in de uitrusting der positie-kanonnen kleine ladingen op te nemen, wijzen wij op Holzner's studie „Ueber Granaten mit brisauter Sprengladung". Wij ontleenen daaraan het volgende: „Het uitgebreid gebruik, dat zelfs in den zuiveren veldoorlog van dekkingen wordt gemaakt, en de hooge waarde, die er aan toegekend moet worden, behoeven voor dengene, die dit uit eigene ervaring, zoowel als uit de krijgsgeschiedenis weet, geene nadere toelichting. Onloochenbaar is het, dat tegenwoordig elk troepen gedeelte te velde zich overal, zelfs in de kortste spanne tijds, zoodanig kan versterken, dat al de vuurkracht van de tegenpartij aan de vernieling dier dekking wordt verbruikt, zonder dat de levende verdedigingskracht zelve slechts merkbaar lijdt. „Daar nu, gelijk bekend is, sedert lang de onmogelijkheid is toe gegeven om aan een zelfde geschut gelijke geschiktheid te geven voor het schot en voor den worp, zoo is verdeeliug van arbeid ook hier noodzakelijk". Ten overvloede halen wij Yon Sauer's uitspraak aan: (2) (1). Mittheilungen 1889, Heft V. (2) Jahrbücher für die deutsche Armee und Marine. Janner-Heft 1889.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 54