- 535 zich te malen en in een trommel te mengenhet daardoor gevormde meelpulver wordt ouder gestadig roeren tot op 177° verhit, waardoor de zwavel smelt en deze het salpeter en de kool als het ware overtrekt na afkoeling worden de korrels gesorteerd en met 15 deelen nitrogly cerine gemengd, welke zich als een 2e laag boven op de zwavel legt. Ongeloofelijk schijnt het, hoe goed dit kruit (tot nu toe alleen voor mijnkruit, niet voor „Schiesspulver" bestemd) tegen schokken bestand is; ten vorigen jare strandde in de nabijheid van de haven van San Francisco een schip, geladen mee 37,082 KG. Judson-kruit en dyna miet; het schip werd in een heftigen orkaan urenlaDg tegen de klippen gesliugerd, voordat de explosie volgde. Aan de proefneming van het Chemical News sluit zich de volgende aan, welke door Max von Foerster werd gedaan; hij bewaarde gedurende acht dagen in een droogstoof bij een temperatuur van 30° volkomen neutraal schietkatoenhetzelfde deed hij in een andere droogstoof met salpeter. Na acht dagen reageerden beide stoffen op salpetrigzuur. Het streven om de brisante werking der springstoffen te beheerschen, heefc de pyrotechnici naar de meest verschillende middelen doen omzien. Zoo maakt men Giant-Powder van nitroglycerine, natronsalpeter, zaag meel, koolstof, soda, meel en suikerYigorite-kruit bevat o. m. kalium- chloraat en krijt; toer, vet en hars zijn in Thunder-powder, stijfsel is in Safety-powder, magnesiuui-carbonaat in Hercules' powder aangetroffen. Al deze springstoffen bevatten gelijktijdig nitroglycerine, varieerende van 17°/0 tot ruim 75% en een weinig water tot een maximum van ruim 5°/0. In Oostenrijk wordt sedert een zevental jaren in stede van spring- gelatine (van 7 a 8% collodiumwol) eene springstof gebruikt, die op 65% gegelatineerde nitroglycerine 35van een mengsel van salpeter en zaagmeel bevat. Door het collodiumwol-gehalte naar wil lekeur te regelen, geeft men aan dit springmiddel een vermogen van ge wilde sterkte, hetwelk behalve eene brisante ook nog eene voortstu wende werking uitoefent. Te Fa versham (Engeland) wordt het schietkatoen niet in een „hollander" gekleindmaar tot stof gestampt, dat nat vermengd wordt met barium- of kaliumnitraat en suiker; het is onder den naam „Tonite" bekend. Te Melling, eveneens in Engeland, mengt men schietkatoen met salpeter tot „potentit", met

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 550