536 zaagsel tot „zaagmeel- en schietkatoenkruit", met genitreerd zaag meel tot „zaagmeelkruit". De vermaarde chemicus Abel mengde nitroglycerine of nitrocellulose met ammoniaksalpeter en daarna met petroleum. Borland en Reid laten 90°/0 nitroglycerine absorbee- ren door een absorbtiemiddel van groot vermogen, namelijk door kool uit kurk gebrand, en meenen door de toevoeging van water de kracht van deze springstof te kunnen beheerschen. (1) Desverkiezende kan men er koolzure natron of koolzure ammoniak bij mengen. Met ze kerheid laat zich omtrent dit praeparaat zeggen, dat het ontzaglijk absorbtie-vermogen van kurkkool slechts dan als een voordeel kan worden aangemerkt, als eene zeer brisante werking wordt vereischt; in de vuurwapenen gebruikt, zou daarom de gewone bijmenging van een absorbtie-stof en van een nitraat noodzakelijk wordenmaar dan is dit kruit, dat thans zes weken lang onder water kan bewaard blijven, niet meer tegen water bestand. De opzettelijke toevoeging van water welke, indien de naam Reid er geen borg voor ware, aan eene mystificatie zou doen denken heeft onder meer ten doel, de veiligheid tegen ruwe schokken te vergrooten; daardoor zal dit praeparaat beter dan gewoon kiezelguhr-dynamiet, wellicht even goed als de weeke springgelatine, tegen kogels en scherven en ruwe behandeling bestand zijn, hetgeen een ruim oorlogsgebruik voorspelt. De gassen, die dit kruit nalaat, zijn volkomen onschadelijk. Dit laatste schijnt niet gezegd te kunnen worden van het Schwab- kruit van den directeur der buskruitfabriek te Stein (Oostenrijk), majoor J. Schwab; naar luid van berichten uit verschillende bladen waren bij het gebruik van dit Oostenrijksche rookvrij kruit bij vele schutters brakingen voorgekomen en verloren verscheidene officieren en minderen het bewustzijn. Overigens had dit kruit aan den kogel eene aanvangssnelheid van niet minder dan 630 M. in de seconde verleend. (De V0 van ons geweer bedraagt 414 M.) Dit is overigens het eenige, wat wij aan de bladen ontleenen. Andere, veelal onvolledige en strijdige gegevens laten wij onvermeld, ons bepalende tot de meer vertrouwbare gegevens van ernstige vaktijd schriften. De nieuwheid van het militaire gebruik van rookvrij kruit, de edele wedijver tusschen de volken om de superioriteit te (1) Iron 1888, pag. 331.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 551