587 behouden in den strijd om meerdere weerkracht, de belangen der uitvinders strekkende om het met moeite en gevaar gevonden geheim weder te mystificeeren, dat alles maakte het den publicist van beroep moeilijk, iets zekers omtrent het rookvrij kruit te vernemen, aangezien het morgen wellicht voor alle natiën en fabrieken gemeen goed zou zijn. Ook behoort er eenige voorbereiding toe, om in dezen doolhof den rechten weg te vinden. Ofschoon dus het rookvrij kruit, blijkens de wei-overwogen invoering bij groote legers, zijne levens vatbaarheid heeft bewezen, zoo gaat het nochtans niet aan, bij analogie te besluiten, dat het ook voor Indië geschikt zou zijn. In stede van op ondoordacht en roekeloos nabootsen aan te dringen, verblind als menigeen is door de treffende uitkomsten bij de Duit- sche, Oostenrijksche en Fransche proeven en manoeuvres verkregen, ware het m. i. beter de zaak eerst au fond te bestudeeren, een taak, die meer kundige kameraden wel zullen willen overnemendit opstel kan slechts als inleiding gelden. Op het nitro-kruit kon wellicht van toepassing zijn, hetgeen Siemens in 1883. schreef betreffende schietkatoen: „Wenn man sie langere Zeit in warmen Raumen liegen lasst, ist die Aufbewahrung doch ziemlich ge- fahrlich." Intusschen worden sedert jaren de zoogenaamde chemische springstoffen met zulk een hoogen graad van zuiverheid bereid, dat reeds in 1887 de Engelsche regeering toestond springstoffen van verschil lende samenstelling in één lokaal op te leggen. Nog meer zal het vertrouwen in nitro-explosiefstoffen toenemen, naarmate het gebruik van brisante springladingen zooals Belliet, Securiet, Romiet en Roburiet zich uitbreidt; om een denkbeeld te krijgen van het veelvuldig gebruik der brisante springladingen in de projectielen van menige Europeesche artillerie, bevelen wij de lezing van Holzner's „Neue auslandische Versuche" dringend aan. Het ware niet onmogelijk, dat, bij de analyse van de aanverwante (zelf niet-rookvrije) praeparaten, stoffen werden gevonden, die wij tot nu toe niet genoemd hebben, zooalsbruinsteen, zeep, krijt, een overmaat van soda, verkoolde stijfsel, verkoolde suiker, verkoolde lijm of parafine. De verklaring daarvan is de volgende: Tot het onschadelijk maken der gasvormige verbrandingsproducten wordt, naar het voorbeeld van E. S. Clark te Cefn-y-bedd (Engeland),

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 552