538 een mengsel gebruikt van 90 dln. soda, 7 dln. krijt, 1 dl. bruinsteen en 2 dln. zeep. Tot het vasthouden der nitroglycerine onder water mengt E. Grüne kiezelguhr met kool, of verkoolt stijfsel, suiker, lijm en dergeljjke met de kiezelguhr. De parafine ten slotte is bij uitnemendheid geschikt om schietkatoen waterdicht te maken, mits die parafine dikvloeiend zijdun vloeiend dringt zij te diep in de poriën in, en veroorzaken de luchtbellen blazen en niet-overtrokken plekken. Parafine maakt eveneens deel uit van het rookvrije kruit van C. Himly te Kiel en L. von Trützschler-Falkenstein te Borkowitz; dit kruit bestaat uit salpeter, chloorzure kali en parafine (of, in vervanging van parafine: caoutchouc, asphalt, pek of een andere vaste koolwaterstof) onder toevoeging van eene vloeibare, vluchtige koolwaterstof. De plastische massa, die uit deze vermenging ontstaat, wordt geplet, de vluchtige koolwaterstof afgedistilleerd en de vaste overblijvende massa wordt gekorreld, een en ander op de wijze als boven is aange geven. F. De rookvrijheid en de tactiek. Behalve al de eigenschappen van het rookvrij kruit, welke reeds behandeld zijn of uit het hierboven behandelde blijken, is er eene, die slechts vluchtig is aangestipt en die niettemin in deze dagen van snelvurende kanonnen en repeteergeweren van hooge waarde is. Het is de eigenschap van geen noemenswaardig residu achter te laten. Het kruitslijm in snelvurende wapenen gaf herhaaldelijk stagnatie in de werking van het sluitmechanisme en tastte het metaal aan; herhaalde reiniging was onvermijdelijk noodig. De organische verbrandingsproducten van rookvrij kruit laten daarentegen toe, dat de bediening zonder vertraging geschiedt, en, in verhand daarmede(rook maakte deel uit van de vaste verbran dingsproducten van zwavel en kaliumhoudend kruit) zal in den ver volge de richting door geen rook meer worden belemmerd. Te Dalford (in Maart 1889) bleek met het rookvrij Maxim-kruit de mogeljjkheid van zelfs na 50 schoten met de mitrailleuse goed

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 553