539 te kunnen richten; elk schot werd met 3,52 gram kruit gedaan; de rook was op 550 M. onzichtbaar. Bij zwart buskruit in achterlaad-wapenen was ruim de helft der verbrandingsproducten in vasten toestand, hetzij als kruitslijm hetzij als rook: 1°. nutteloos voor de voortstuwing van het projectiel en 2°. zeer hinderlijk voor de bediening van het sluitstuk en voor den richter. Die vaste stoffen waren in de eerste plaats diegene, welke kalium bevatten; kalium toch gaat in het geheel geen gasvormige verbindin gen aan. Vervangt men dus uit het kruit de kalium van het sal peter door ammonium (NH3), die uit twee gassen bestaat en laat men ten overvloede de zwavel weg (in bruin buskruit was de zwa vel reeds tot een minimum van 3 a 4°/0 teruggebracht) dan laat het zich hooren, dat ook K2S04, K2C03, K2S203, K2S en KCNS, die in hoofdzaak het kruitslijm en den rook vormden, moe ten uitblijven. De noodzakelijkheid om die vaste verbrandingsproducten zooveel mogelijk te elimineeren, deed zich eerst goed gevoelen, toen de in voering van repeteerwapenen, in tal van legers een fait accompli was gewordenvandaar dat vóór een tiental jaren dit ei van Columbus nog niet overeind was gezet, m. a. w. van rookvrij kruit nog geen sprake was. Dengene onder onze lezers, wien het nu mocht voorkomen als zoude het nieuwe kruit niet passen in de moderne vuurwapenen, om dat hunne lengte op het gebruik van het oude kruit is berekend, dien lezer verwijzen wij naar de Fransche infanterie en de Duitsche artillerie, die door de invoering van rookvrij kruit bewezen hebben, hoezeer het nieuwe kruit in de moderne tactiek (en dat is de hoofd zaak) past. (1) De meest moderne veldkanonnen zijn ook niet meer de lange ka nonnen van ruim 26 kalibers zielleugte. Gelijk te verwachten was, heeft het boogschot uit korte zware ka libers, dank zij het toenemend gebruik van dekkingen, het bestrij kend schot voor een groot deel verdrongen. In den Russisch-Turk- (1) Zelfs de terugstoot (terugloop) houdt op een nadeel te zijn, wanneer men dien slechts mechanisch breekt; en een voordeel wordt de terugloop, wanneer die benut wordt, zooals in de Maxim-kanonnen, om te herladen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 554