541 (Brisanz) van dien stoot wordt getemperd door de gasontsnapping langs het kanaal; het kanon heeft niet noemenswaardig te lijden. Het projectiel gaat intusschen vooruit, totdat het de voorste opening van het kanaal heeft vrijgemaaktvan dat oogenblik af houdt het ka naal op zjjne functie te verrichtenhet is één geworden met de kamerinaar dan is ook de kamer inmiddels zoozeer vergroot, dat de resteerende spanning der gassen den zielwand niet meer kan vernielen. Door ten slotte het kanaal langer of korter te nemen en de „opening" van het kanaal door middel van een piston te regelen, kan men empi risch bepalen (door druk- en snelheidsmeting), wanneer bij elke wille keurige kruitsoort de gassen het voordeeligst werken. (1) Het rookvrije buskruit zal in onze toekomstige Indische oorlogen drie tot dusver strijdige tactische eischen met elkaar verzoenen, namelijk 1°. De uitwerking van het vuur tegenover het gewicht der munitie. Het vuur zal door lichte munitie beter en gemakkelijker gevoed worden dan door zware; het soortelijk gewicht van het nieuwe kruit is circa de helft van dat van het oudehet volume der lading (patroonhuls, inrichting der voorwagens) blijft nochtans hetzelfde. De uitwerking zal bovendien grooter zijn dan voorheen, omdat het drievoudige van den nuttigen arbeid verricht zal worden, die voorheen werd bereikt. De juiste verhouding in den 7,5 cM. is 157,6: 51,6. (2) 2°. De dekking van den troep en de voortvarendheid van den leider. De voortvarendheid van den leider zal nimmer kunnen afstuiten op het zoo gevreesde „kleven" van den troep aan ee^ie kunst matige dekking; elke natuurlijke dekking zal volstaan nu de rook van 50 geweren op geen 600 M. meer zichtbaar is. 3°. De kalme vuurleiding en juiste richting tegenover het geraas van den strijd en den rook van het schot. (1) Newton's veiligheidsklep (juister: veiligheidspiston) voor groote spanningen. Zie: Revue d'artillerie, Novembre 1888. Strikt genomen moest nog een 2e piston ver meld worden en eene opening van het kanaal naar buiten. Het kanaal kan in een belegstuk worden aangebracht en aan elk kanon van bestaand model worden verbonden. (2) Krupp's Schiessversuche bei Meppen mit der 7,5 cM. Kanone in Oct. u Nov. 1879. Idem met den 7,5 cM., wegende 411 KG., op 13 Aug. jl.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 556