542 In de battery zal het herhalen van commando's door de sectie commandanten onnoodig worden; dit gaf vaak aanleiding tot onrust in de batterijmen herhale op langzamen, commandeerenden toon vier malen (1 batterij-, 3 sectie-commandanten) voluit al de commando's, benoodigd om van granaat- tot granaatkartetsvuur over te gaan schat den verloren tijd in minuten, beter in vijandelijke schoten (circa 7), nog beter in verliezen in uw eigen batterijDie tijd zal voortaan gewonnen worden ten nadeele van den vijand. Yoeg daarbij het vierledig voordeel: 1°. dat thans niets meer de invoering van snelvurend geschut en van repeteergeweren in den weg staat; 2°. dat de Inlandsche vijand, ten allen tijde bijgeloovig en voor het mystieke gevoelig, bij het eerste krachtig en verrassend vuur met rook- en knalvrij kruit, den moreelen schok zwaar zal gevoelen, meer dan uit Europeesche manoeuvres kan blijken; 3°. dat de mystificatie volledig wordt als op andere dan de werkelijk ingenomen stellingen kunstmatig rookwolken worden opgewekt, om 's vijands vuur daarheen te trekken; 4°. dat nergens meer dan in Indië een snel verloop van de tuch tiging van oproerige onderdanen urgent is, wil die tuchtiging als zoodanig niets van hare kracht verliezen; dan komen wij tot de slotsom dat de voordeelen van het rookvrije kruit de nadeelen overtroffen, en dat dit kruit ook in Indië een schoone toekomst tegemoetgaat. X. NASCHRIFT. Het voorgaande schreef ik vóór circa drie maanden. (1) Wat na dien tijd door chemische onderzoekingen en uit Duitsche en Engelsche octrooien is bekend geworden, laat zich als volgt resumeeren. De meeste nieuwe kruitsoorten bevatten oplosbaar schietkatoen, zoogenaamd dinitrocellulose, ook wel collodiumwol genoemdhet (1) Tot ona leedwezen hebben wij geen gelegenheid gehad, om vóór Mei met de plaatsing van dit belangwekkend opstel een aanvang te maken. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 557