- 547 Z. E. den Gouverneur Generaal verwervenHunne verwachting werd niet teleurgesteld, want naauwelijks was men over de kapitulatie in onderhandeling getreden, of zij wierden niet alleen tot dien dag betaald, maar ontvingen ook nog eene gratificatie van twee maanden tractement, terwijl de militairen niet eens hunne achterstallige soldijen konden bekomen, en 40,000 Spaansche Dollars, aan den vijand werden overgegevenMen wist in die drie dagen niet hoe men zich het eenvoudigste voedsel zoude verschaffen, geen fourage voor de paarden, geene hut om zich voor het slechte weder te beschutten De ontevredenheid en moedeloosheid waren ook ten top gestegen! Eindelijk verscheen den vijand op den 15® September 's morgens ten 5 uren en op het eerste kanonschot dat van onze zijde werd gedaan, gingen onze troepen op de vlugtalle pogingen om hen op hunne posten te houden waren vruchteloos. Verscheidene onzer officieren die men aan hun hoofd had geplaatst, werden het slagtoffer van derzelver dienstijver, en werden door hen omgebragt. De vijand vervolgde ons tot Oenarang. Eenige van onze officieren hadden zich in het kleine fort, dat zich in den midden van het dorp bevindt, vereenigd en zochten den vijand door eenige kanonschoten, tegen te houden, doch hunne pogingen dienden alleen, om den Generaal Janssens een voorsprong op zijne vlugt te verschaffen! Hij bevondt zich 's avonds te Salatiga, de laatste Europeesche post op den weg naar Solo, verzeld door 41 officieren. Sedert den 12 Septem ber had men aldaar de ambulance gevestigd. In den volgenden nacht zondt den Generaal om een wapenstilstand te vragen en verder over de kapitulatie te onderhandelen. Den 18 September werd deze gesloten en geteekend door den Gouverneur Generaal Janssens en den Luitenant Generaal Sir Auchmutij. Deze kapitulatie was zoodanig dat zij eene overgave op discretie kon genoemd worden! Het eenigst vereerend punt dat daarbij werd toegestaan was, dat de Generaal Janssens en de bij hem zijnde officieren het regt behielden om hunne degens te blijven dragen; terwijl Lord Minto, in de additioneele artikelen van het verdrag met zeer vereerende woorden van hen gewag maakte* Den 18® 's avonds begaven zich alle officieren op marsch naar Samarang, van waar zij over zee naar Batavia werden vervoerd., De Generaal Janssens werd van daar regtstreeks naar Engeland ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 562