549 Ingeval men den 10 Augustus het 2° Regiment niet had laten retireren, dan zouden wij misschien onze positie te Weltevreden her nomen hebben, en den vijand had zich misschien weder ingescheept; want wij vernamen naderhand dat op den 9° 's avonds alle maat regelen door de Engelschen in de stad waren genomen, op dat niets hunne weder inscheping konde hinderlijk zijn. Hunne sloepen wacht ten hen bij het Havenbureau en het was in de stad ten strengsten verboden, om deuren of vensters te openen, en geen burger of slaaf mogt zijne woning verlaten of zich op straat vertoonen. En als men zelfs bij het weder inrukken van onze voorpost te kampong Balie, het 3e Regiment een uitval had laten doen, dan had den vijand dien dag geene positie onder het geschut van onze linie kun nen nemen. En al waren het bevochten voordeel aan onze zijde nog zoo klein geweest, dan zoude het toch onze Javaasche soldaten vertrouwen, en voor het overige van den veldtocht moed ingeboe- semd hebben. Maar welke rekening kan men op menschen maken, die door alles wat zij horen en zien gewaarschuwd en overtuigt zijn geworden, dat zij de zwakste zijn en geslagen zullen wordenDie door eenige uren wegs afteleggen, zich aan hunne pligten kunnen onttrekken, en zeker zijn daarna voor hunne desertie niet vervolgd te zullen worden! Toen het Hoofdkwartier van den Generaal Janssens te Meester Kor- nelis was, werden bij hetzelve honderde plannen gemaakt waarvan geen eén tot uitvoering kwam. Een ieder kon vrijelijk zijne mening uiten, en met een ieder werd door den Generaal Janssens geraad pleegd doch hij volgde alleen het advies van zijne jeudige auditeurs de Heren Cleesanthen en Panase die met hem uit Europa medege- komen, nimmer een oorlog hadden bij gewoond. Deze wenschten misschien spoedig gevangen genomen te worden; in de hoop van als dan te eerder Parijs weder terug te zien. De Brigadiers De Koek, von Lutzow, den Kolonel en den majoor van de Genie allen verdienstelijke en talentvolle mannen, van veeljarige ondervinding en van bekende dapperheid, werden niet dan voor den schijn geraad pleegd. Vele plannen werden ontworpen en geen in uitvoering ge bracht; de tijd, in den oorlog zoo kostbaar, ging voorbij, en den vijand bewees spoedig dat hij denzelven had weten te schatten. De Generaal Jumel bivacqueerde steeds op het noorder front, alwaar hij Dl. I, 1890. 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 564