553 de regterzijde van den Slokkan konden terugtrekken indien zij onze Retraite op Buijtenzorg niet geheel hadden willen verhinderenIk heb lang naar de beweegredenen gezocht, waarom de Engelschen ons uit de engte, waarin wij ongelukkig ingesloten waren, hebben laten ontsnappen, doch het is mij niet gelukt dezelve te vinden, men kan dezen misslag toch niet aan gebrek aan locale kennis van hunne zijde toeschrijven. Daar de stad onder hun beheer was, kon het hen aan geene personen ontbreken, die genegen waren, de noodige inlichtingen nopens onze stelling te geven, en desnoods tot gidsen te dienente meer daar het gros der bevolking van Batavia, de Engelsche partijreeds zoo zeer toegedaan was. Ik eindig dus met te geloovendat zij onze wijnige hulpmiddelen en de zwakte van ons Leger kennende, zich verzekerd hielden dat Samarang de laatste retraite van den Generaal Janssens zoude zijn. Zij hebben zich daarin niet bedrogen, en daardoor eene menigte hunner soldaten gespaart, die zij hadden verloren, door tegelijkertijd ons op het Zuiderfront te Meester Kornelis aantevallen, en ons de retraite naar Buijtenzorg hardnekkig te willen betwisten. Einde. Het vorenstaande verhaal met eenige aandacht lezende, dan moet men met den schrijver volkomen instemmen dat de verdediging van Java tegen de Engelschen in 1811, van onze zijde met zeer wijnig krijgskundig beleid en nadruk is geschiedt. De rnagt van de Engel schen was wel veel grooter dan de onze, en waren daarbij door hunne talrijke vloot, meester ter zee; doch daarentegen hadden wij meer locale kennis, en konden door den aard van het terrein, den vijand het doordringen zeer moeijelijk maken, en liem noodzaken een ge- ruimen tijd in de ongezondste streek van Java te doen verblijven, hetwelk zonder twijfel vele zieken onder zijne troepen en dus mis moedigheid onder dezelve zoude teweeggebracht hebben. Indien derhalve het plan van den maarschalk Daendels ware gevolgd, namelijk om alle bruggen over de Rivieren eu kanalen aftebreken en de wegen van Tjilintie naar de stad en naar Jacatra van afstand tot afstand door te graven en door het afdammen der kanalen het omlig gende land had onder water gezet, zooals het voornemen was, en op

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 568