554 ieder punt alwaar den vijand had willen doordringen de krachtdadige wederstand ware aangeboden, dan zouden de uitkomsten ontwijfelbaar anders geweest zijnwant terwijl ons uit onze magazijnen al het noodige gemakkelijk kon worden toegevoegd, zouden de Engel- schen gedurende dien tijd, de levensmiddelen van hunne schepen hebben moeten aanbrengen, vooral de voorziening in het benoodigd drinkwater zoude uiterst bezwaarlijk gevallen zijn. Het is bekend dat het Rivierwater in de omstreken van Batavia vóór het drinkbaar is eenige dagen moet bezakken, en zonder dat, voor den Europeaan hoogst schadelijk is. Daarom lag in het plan van den maarschalk Daendels (zooals mij later door geloofwaardige personen op Java is verzekerd) om bij de landing der Engelschen de noodige maatregelen te nemen, opdat er in ieder huis te Batavia en deszelfs omgevingen, slechts een kleinen voorraad van gezuiverd drinkwater voorhanden was, terwijl hij den geheelen voorraad van arak en andere geestrijke dranken in de magazijnen der stad ten prooi van den vijand wilde laten, wel voorziende dat door hunne Europeesche soldaten, volgens hunne gewoonte daarvan een onmatig gebruik zoude gemaakt worden, hetwelk gevoegd bij het gebrek aan goed drinkwater op de gezondheid derzelve den schadelijksten invloed moest hebben. Bij het zooveel mogelijk afsnijden van allen toevoer van levensmiddelen van de land zijde, wilde hij ook het voortrukken van den vijand naar Weltevreden en Meester Kornelis voet voor Toet betwisten en zijn versterkt kamp niet eerder betrekken dan dat hij daartoe door den vijand gedwongen werd. Van dit alles werd door den Generaal Janssens niets gedaan, zelfs geene verkenning van des vijands stellingen naar behooren bewerk stelligd noch door spionnen die zoo gemakkelijk onder de Inlandsche bevolking waren te vinden geweest, getracht berigten in te winnen. Indien de overval of verrassing op den 10 Augustus 1811 van onze voorpost achter de verhakking op den weg bij kampong Malaijo, door de Engelschen heeft plaats gehad, zooals dezelze in dit verhaal aangegeven, dan is die nederlaag alleen aan nalatigheid van den kommandant, van dien post toeteschrijven. Had hij aan beide zijden van den weg, op behoorlijke afstanden, in het houtgewas schildwachten uitgezet, en door elkander opvolgende patrouilles- zich van de waak-

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 569