45 De plaats van den 15 cM. mortier is overal, waar de vijand of het eigen leger zich te velde van versterkingen bedient, bij voorkeur daar, waar door tijdelijke of door duurzame werken het eigen offensief wordt gestuit. Hij is, door eene gelukkige combinatie van beweegbaarheid en uit werking, zoowel voor den veld- als voor den vestingoorlog ge schikt; zelfs in kustversterkingen zou hij op zijne plaats zijn om met zijne granaatkartetsen eene landing te beletten of met zijne granaten het dek en de niet-vitale (zwak gepantserde) deelen van 's vijands schepen te vernietigen. Hij werkt mede tot de verdediging van défilé's, van terugtochts- lijnen en van versterkte terreinvoorwerpen, en zelfs in het open veld bij den aanval zoowel als bij de verdediging, om in den be- slissenden artilleriestrijd den doorslag te geven. Zijne taak is de volgende: 1°. Het vernielen van bruggen, wegen, beddingen enz. en het opruimen van hindernissen met de granaat. 2°. Het geven van plongeerend vuur, dat door dekkingen heenslaat of kort achter dekkingen treft, en dat snel en vernietigend kan optreden tegen vijanden, die in hunne wallen of grachten dek king zoeken. 3°. Het overstelpen met granaatkartetsen van landingstroepen het verontrusten van bivaks. 4°. Het enfileeren van getraverseerde versterkingen door middel van de granaatkartets. 5°. Het hernemen van eene verloren veld-, tijdelijke of duur zame versterkiug. In verband met de veldarmee beschouwd, zal de positie-mortier van 15 cM. dienen, om hare artillerie van een onevenredig zware taak te ontlasten (zelfs tegen de eenvoudigste dekkingen is de zware veldartillerie niet opgewassen), zoodat die artillerie intact en onge schokt den vijand kan tegemoet gaan. In den beslissenden artilleriestrijd blijft, gelijk hierboven ge zegd is, de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de positie-mortier de veldartillerie steunt, en daardoor in die beslissende momenten den doorslag geeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 56