556 Daar men niet wist waar den vijand heengetrokken was, hij even goed digt bij als veraf kon zijn en bij alle de opstanden onder de Inlandsche bevolking de muitelingen meest altoos van alle onze be wegingen en stellingen goed onderrigt en wij daarentegen zelden vooraf de hunne wisten, zoo is het altoos raadzaam om zich door het nemen van gepaste maatregelen voor een mogelijken overval te behoeden en zeker te stellen. Ik maakte den Kolonel derhalve op merkzaam op het onvoldoende dezer vier schildwachten die over de vrijheid die ik nam zeer gebelgd wasmijn antwoord was echter dat het mij niet moeijelijk zou vallen om met 100 man zijn geheel kamp op te ligten! En hoe zoudt gij dat dan doen, vroeg hij? Door een uwer schildwachten op de zijde van het kamp geplaatst, te doen bekruipen en voor hij een schot kan doen overhoop te steken. Dan overval ik U allen in den slaap, en die niet ontsnapt springt over de kling. En waarlijk rondes of patrouilles werden er niet ge daan, en na tien ure was gewoonlijk alles in het kamp in diepe rustterwijl de zekerheid van hetzelve slechts van de waakzaamheid van een schildwacht afhing. De uitval die uit Meester Kornelis op den 23 Augustus onder den Kolonel Bonnelle zoude plaats hebben, mislukte ook uit gebrek aan voorzorg, om in tijds het noodige tot het overtrekken van de gragt op het noorder front, in gereedheid te brengen, en het blijkt niet dat iemand voor die nalatigheid is aangesproken of gestraft ge worden. Intusschen was de persoon die zich in de eerste plaats voor af had moeten verzekeren, dat zijn korps over de gragt kon passeren, niet ver te zoeken en dit was naar mijn oordeel, de Kolonel Kom- mandant Bonnelle. Doch het schijnt dat er eene algemeene verwar ring plaats had, en niemand uit pligtgevoel of uit eigenbeweging tot het welslagen der onderneming mede werkte. Hiertoe heeft zeker veel bijgedragen, dat de Fransche Generaal Jumel met een aantal Fransche officieren eerst sedert eenige maanden bij het Indisch Leger waren overgegaan, of ingedeeld; deze met de Hollandsche en Ma- leidsche talen onbekend zich niet door de Hollandsche officieren en soldaten konden doen verstaan, en daar door alle invloed en ver trouwen bij dezelve moesten missen. Daarbij werden de Komman do's bij de troepen in de Hollandsche taal gedaan, die den Generaal

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 571