46 Om deze veelzijdige en machtige werking te kunnen verkrijgen, behoeft men een kaliber, zoo krachtig in projectielwerking, zoo onaf hankelijk van afstanden en zoo juist van sehot'als de 15 cM. mortier. Het zijn deze 3 factorenprojectielwerking, dracht en trefkans, welke wij thans in het kort willen beschouwen. (1) a. Projectielwerking. Een granaat, ingegraven in 1.5 M. grond, welke twee lagen fascines en een laag ribben (totale dikte 6 dM.) dekte, wierp bij ontsteking de geheele blindeeriug een eind weg en vernietigde volkomen de daaronder gelegen bergplaats. Een granaat, geworpen op 1900 M. (alzoo bijna 2 KM.) afstand, slaat een trechter van ruim 2 M. diepte eu middellijn. Een granaat, geworpen op den harden bodem van een schans, dringt minder diep in, werkt echter ook minder plaatselijk en brengt de geheele bezetting in gevaar. Drie a vier granaatkartetsen zijn voldoende gebleken om een eska dron in pelotonscolonne totaal te vernietigende hier gebezigde GKT. waren die met centrale lading, bestemd tegen gedekte doelen ware de proef met kamergranaatkartetsen genomen, dan waren twee a drie projectielen voldoende geweest; immers één kamer-GKT. bevat 623 kogels! Geen wonder alzoo, dat het Russische Ingenieur-Journal (jaargang 1884 Heft III) zich aldus uit: „De uitwerking van den 15 cM. mortier tegen de bezetting eener schans zal in de meeste gevallen afdoende zijn." (2) b. Trefkans. Dat in het algemeen de trefkans van een mortier ach terstaat bij die van het kanon, behoeft wel geen betoog; vooral de breedte-spreiding der mortier-projectielen is doorgaans betrek kelijk groot; die van den Krupp-mortier van 15 cM. bedraagt op 2000 M. bijna de helfc van de lengte-spreiding. Yergeljjkt men de breedte-spreiding van den mortier bij die van een bekend kanon (bijv. den 12 cM. K. A. der Nederlandsche vestingartillerie), dan schijnt het kanon in het voordeelde trefkans in de breedte is bij het kanon, direct schietende, de drievoudige vau die van den mortier. (1) Bussjager. Schieszversuche mit Feldgescliützen und Feldmörsern gegen Feld- befestigungen. (2) Mittheilungen 1884, pag. 198.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 57