MILITAIRE ZIGZAG FANTASSIN. „Nog eens de verdediging van Java" of Hoe men zonder mede te dingen eene uitgeschreven prijsvraag beantwoordt"zóó zou de arbeid van den Heer Beeger, zijne lezing namelijk in Krijgswetenschap op 19 December 1889, kunnen worden genoemd. Ware het mij gegeven geweest, om die bijeeukomst in het bekende lokaal op den Fluweelen Burgwal bij te wonen, ik zou met die mee ning voor oogen zeker het woord hebben gevraagd om Meneer den President te verklaren„dat ik, de motieven eerbiedigende, welke „den geachten spreker hebben geleid om niet mede te dingen naar de „prijsvraag: het ontwerpen van eene organisatie voor het N.-I. Leger, „het daarom zooveel te meer op prijs stel en de vergadering is „dit zeker met mij eens dat de Heer Beeger, al zij het dan ook dat „zijne verhandeliug van heden avond een anderen titel draagt als de „prijsvraag voorschreef, in werkelijkheid die vraag heeft trachten op „te lossen op eene wijze, die een ieder zal hebben overtuigd, dat door „hem is gestreefd naar het redelijke en het bereikbare". De Heer Beeger, van wien men niet anders kan verwachten dan dat hij is ingewijd in de hoofddenkbeelden, die ter zake van het door hem behandelde onderwerp voorzitten bij den specialeu diensttak waartoe hij behoort, de Heer Beeger sprak derhalve met kennis van zaken en hij is dan ook tot spreken volkomen competent te achten. Zijne verhandeling ontleent echter m. i. hare grootste waarde aan de rationeele wijze, waarop hij aan het onderwerp eene oplossing heeft trachten te geven. DOOR

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 585