571 „Afhankelijk als het leger in Indië steeds zijn zal van het aantal „Europeanen, jaarlijks uit het moederland te verkrijgen, dient dat „getal de grondslag der legersterkte te zijn"„Alvorens de „verdediging van Java te overwegen, dient eerst nagegaan te worden, „welke strijdkrachten voor die defensie beschikbaar zijn". Volkomen juist; die bron van aanvulling is beperkt; wij hebben het al zeer weinig in de hand om haar ruimer te doen vloeienmen geve daarom ook geen verdedigingsstelsel aan dat gegrond is op eene troepenmacht, grooter dan wij bij machte zijn op de been te brengen, doch bepale de strijdkrachten gegeven zijnde het bereikbare op het punt van verdediging. Yindt men in de bijlage, aan de brochure toegevoegd, eene organi satie van het leger, ontworpen naar de beginselen door den schrijver vooropgesteld, in de verhandeling zelve heeft hij zijne denkbeelden omtrent eene verdediging met de ontworpen macht ontwikkeld. En nu mag men het omtrent de détails niet eens zijn, de hoofdzaken zijn goed en op eene practische wijze uiteengezet. Door de Regeering worde afgezienen daarmede vat de Heer Beeger den stier flink bij de horens van ieder plan tot verplaatsing van hoofd plaats of bestuurszetel, 't zij voor goed, 't zij tijdelijk. (Bij dit laatste veroorloof ik mij echter een? te plaatsen.) Aan die verplaatsing toch valt in den tegenwoordigen tijd niet meer te denken, en er is dan ook niemand die in ernst meer daaraan denkt, doch het Opperbestuur verklare zulks openlijk, want zoolang het die erkenning achterwege houdt, blijft men in den blinde rondtasten. Al dient nu ook te worden toegegeven, dat daardoor aan een verdedigingsstelsel voor Java de beste grondslag wordt ontnomen, men zal daarmede althans dit voor deel hebben verkregen, dat geene plannen worden gebaseerd op onder stellingen, die in oorlogstijd voor verwezenlijking niet vatbaar zijn. Mocht de regeering in het moederland tot een dergelijke beslissing kunnen komen, zoo gaat de Heer Beeger verder voort dan rust ook op het leger de verplichting eene in bezitneming van Batavia door den vijand te keer te gaan. Schrijver heeft een belangrijk deel van zijne brochure gewijd ter uitwerking van dit beginsel, om daarna met een enkel woord er op te wijzen dat al mocht men, door overmacht gedwongen, Batavia hebben opgegeven, de strijd daarom nog niet als

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 586