47 Niet alzoo de lengte-spreiding; want tegenover 128 M. lengte spreiding bij het kanon staan slechts 45 M. lengte-spreiding bij den mortier. Bovendien, het kanon moge in het voordeel zijn wat betreft de trefkans in de breedte, die trefkans geldt slechts de exercitie- granaat of het zoogenaamde „volle projectiel". In de valkracht en mijnwerking van de granaat, in de plongeerende werking van beide projectielsoorten (Gr. en GKT.) en in al de voordeelen van een groot kaliber overtreft onze mortier verre alle veld- en positie-kanonnen, naast welke hij bestemd is op te treden. Deze invloeden mogen nominaal niet tot de „trefkans" rekenen, de „kans van treffen" verkoogen zij in niet geringe mate. Naar luid van een officieel rapport zou de trefkans (van het volle projectiel) bij den Spaanschen 15 cM. veldmortier de 4-voudige zijn van de zooeven besproken trefkans van den Krupp-mortier. c. Dracht. De maximum-dracht van de Nederlandsche en Russische 15 cM. mortieren is slechts 2500 M. Daarentegen hebben de Oostenrijksche en Spaansche artillerie getoond, dat die dracht tot 3500, respectievelijk 3800 M. is op te voeren. Deze dracht-quaestie is gansch niet onverschillig. Immers wanneer het ballistisch vermo gen van den mortier toelaat, op dubbelen afstand stelling te kiezen, heeft men de keuze over een 4-maal grooter terreindie stelling- keuze, vaak zoo moeilijk in bedekt en geaccidenteerd terrein, wordt daardoor belangrijk vergemakkelijkt. Juist bij den positie-oorlog in zulk terrein is de grootste vrij heid in de keuze eener stelling noociig; die stelling moot de eigen artillerie in het voordeel brengen door de eigen vuuruitwerkiug niet alleen, maar ook en niet het minst door eigen dekking. Niet in roekeloos opdringen, maar in beleidvol ageeren, blijkt de kunst van den positie-artillerist. In hoeverre de trefkans den te nemen afstand beperkt, is uit de rubriek „trefkans" geblekenin hoeverre de aangewezen doelen voor den positie-mortier groot genoeg zijn om ze met succes te bewerpen, daaromtrent geeft een terugblik op zijne „taak" het meest bevre digend antwoord. In onmiddellijk verband met bovenstaande ballistische uitweiding,

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 58