576 het laat zich aanzien, dat het laatste woord ten deze nog niet ge sproken is. Hoewel niet kan worden ontkend, dat in den loop der tijden het legerbeheer door vele omstandigheden een grooteren omvang heeft verkregen, zoo rijst toch de vraag of die omvang, welke zich uiting verschaft door eene gestadige uitbreiding van personeel bij het hoofdkwartier, niet wordt veroorzaakt door de centralisatie-ziekte waaraan men, blijkens het vorenstaand citaat van Baud's levensschets, reeds in 1811 in Indië leed en die met de jaren eer schijnt te zijn toegenomen, niet alleen bij het militair departement, doch naar vaak beweerd wordt ook bij de andere departementen van Algemeen Bestuur. Het is dan ook aan geen twijfel onderhevig, dat eene tijdelijke verplaatsing van het hoofdkwartier in onze dagen vrij wat meer voeten in de aarde zal hebben dan in 1811. Eene stelselmatige en met kracht georganiseerde centralisatie werd in pasgenoemd jaar door oorlogsnoodzaak op eenmaal vernietigd en vervangen door een geïmproviseerd zelfbestuur, dat alle intrinsieke kracht miste, zegt Mr. P. Meijer in zijn bovengenoemde levensschets. Maar ligt hierin niet de gevolgtrekking opgesloten, dat dan ook decentraliseeren er toe kan leiden, om bij onverhoopten weder keer van gelijke toestanden de toenmaals geconstateerde nadeelen te verminderen Decentraliseeren! Een machtig en een schoon klinkend woord voorwaarDoch tevens als geen ander ook zóó geschikt om het bestaande te handhaven, om „de zaak te laten zooals zij was", want datzelfde woord roept voor onzen geest het beeld van een taaien en moeilijken strijd; van een strijd tegen veroordeelen, tegen hinder palen van personeelen en materieelen aard, tegen gemakzucht en onverschilligheid. IJdel is dus de hoop om in die richting, en nog wel de beste, op afdoende verbeteringen te rekenen. Men zoeke dus elders. Slechts met medeneming van eenige hoog noodige retroacta zoo zegt Mr. P. Meijerverwijderden in Augustus 1811 de ambtenaren van Algemeen Bestuur zich binnenslands.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 591