- 577 - Zou deze omstandigheid ons wellicht tot leering kunnen strekken Het vooruitzicht om, bij het retireeren voor den vijand, stukken te moeten afdoen zonder behulp van een antecedenthet is dan ook wel geschikt om menigeen geen gerust oogenblik meer te schenken In die stoffe nu zou inderdaad veel te verbeteren vallen en dat zou wederom eene verbetering zijn van gelijke soort ais waarop ik reeds vroeger wees, eene namelijk die geen geldelijke offers vordert en enkel afhankelijk is van den wil en de medewerking der individuen. Vergeef mij lezer, dat ik thans weder uwe aandacht verzoek voor onze militaire briefwisseling, waarover ik ook in den vorigen zigzag het een en ander heb in 't midden gebracht, doch het ter neder geschrevene voerde mij ondanks mij zeiven in die richting; c'était plus fort que moi. Het was, geloof ik, onze groote staatsman Thorbecke, die de meening verkondigd heeft: „het is veel gemakkelijker om met veel woorden weinig, dan met weinig woorden veel te zeggen" en als Thorbecke nu nog leefde, hij zou voor zijne stelling geen beter bewijs kunnen aanvoeren, dan door te verwjjzen naar de officieele militaire corres pondentie, in Indië in zwang. Zij is dan ook alleszins waarddat men er een oogenblik bij verwijlt. De bazis van het geheel is de vrij algemeen heerschende meening, dat, wanneer over eenig onderwerp niet eenige vellen vol geschreven zijn, twijfel ontstaat bij den hoogeren machthebbende, of de zaak wel goed bekeken en met de noodige zorg uitgewerkt is. Het is dan ook ongetwijfeld hieraan toe te schrijven, dat de militaire briefwis seling zich in doorslag kenmerkt door grooten omhaal van woorden, waarbij de van oudsher dagteekenende gewoonte zich gehandhaafd heeft om het geheel te kruiden met tal van uitheemsche, ver basterde, verouderde en meestal leelijk klinkende woorden, terwijl de beschavende invloed der nieuwere tijden zich schijnt te openbaren door het gebruik van eene serie beleefdheidsformulen, zooals: dat men het zich tot een eer rekent dit of dat te berichten, dan wel eene terechtwijzing toe te dienen, waarvan zeker soort van huisdieren geen brood zou etendat men met bescheidenheid eigen meening onderwerpt

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 592